Koronavirus se zastavit nedá, říká epidemiolog. Lze ale zamezit explozivní šíření

Šíření koronaviru

Koronavirus se zastavit nedá, říká epidemiolog. Lze ale zamezit explozivní šířeníROZHOVOR 1
Komentáře
Karolína Vaverková
Sdílet:

Hlavní zprávy

Největší nebezpečí nového typu koronaviru je, že jej může šířit i člověk bez jakýchkoli příznaků nákazy. V rozhovoru pro deník Echo24 to říká přednosta Ústavu hygieny a epidemiologie 1. Lékařské fakulty UK Milan Tuček. Šíření nákazy dle něj zastavit nelze, ale zamezit je možné explozivní epidemii. Taková by mohla ohrozit fungování zdravotnického systému. V Česku kvůli novému koronaviru platí nouzový stav, vyhlásila jej vláda.

Jaká je pravděpodobnost, že se koronavirus zásahem člověka dá zastavit?

Já si myslím, že zastavit se nedá. Dá se zamezit explozivní epidemie, o což se stát snaží. Pokud dospějeme do situace, kdy případů bude přibývat i poté, co se všichni vrátí z turistických oblastí, obávám se, že hygienická služba možná nebude schopna dohledávat kontakty přenosu. Pokud nastane ten komunitní přenos, tedy volné šíření, už není mnoho co řešit.

 

Co o viru doposud víme s jistotou? Víme, zda se dá vyléčit?

Nevíme, zda se dá vyléčit. Jsou sice známky toho, že existuje potenciální preparát, který by snad bylo možné v horizontu několika měsíců použít. Ale to záleží na příslušných zkouškách a schválení příslušnými orgány. Podle mého názoru by to ale mělo být uděláno podstatně rychleji, než je běžné. Dnes je léčení v zásadě možné jen symptomaticky, to znamená léčení příznaků a komplikací, které vznikají v souvislosti s onemocněním tímto virem. Nejúčinnější je zabránění přenosu nákazy, což znamená bariéru. Očkovací látka je prozatím málo reálná.

Zmínil jste ten preparát, to je něco jiného než očkování?

Ano, to je antivirotikum na léčbu choroby.

Vrací se virus v tom smyslu, že člověk vypadající zdravě může dál virus přenášet?

Koronavirus má tu nepříjemnou vlastnost, že se dokáže šířit v populaci v situaci, kdy osoba nejeví známky nemoci anebo se o ní domníváme, že je již vyléčena. To je problém, řada jiných virů to nedělá. Hovoří se i o tom, že v organismu může virus zůstat a onemocnění se může vrátit.

Jak bychom měli k číslům popisujícím šíření koronaviru přistupovat? Máme sledovat úmrtnost či smrtnost?

Z hlediska závažnosti onemocnění je to smrtnost, vyjadřuje procento lidí, kteří zemřou a byli nakaženi. Smrtnost v případě koronaviru je poměrně vysoká ve starší populaci 70 a více let, naopak v mladší populaci je velmi malá, ovšem individuální rozdíly jsou možné. Úmrtnost obecně v populaci pro toto onemocnění není vysoká. Nejnepříjemnější věc na tomto viru je nakažlivost. Ideální by bylo, kdyby jej nešířil i člověk, který nemá příznaky.

Jaké jsou možnosti prevence koronaviru?

Velmi důležitá je hygiena rukou. Dezinfekce je také důležitá, ale běžně stačí umýt dobře a dostatečně dlouho ruce, a to i v záhybech dlaní. Je třeba masírovat palcem oblast dlaně a umýt i hřbet ruky. Další prevence je nesahat si do obličeje, především do očí. Ochrana dýchadel osobními ochrannými prostředky vydrží maximálně několik hodin, pokud se nepoužijí výměnné filtry.

Je potřeba se v uvozovkách promořit, abychom získali imunitu?

Neříkám, že je to správná cesta. Ale promoření populace stejně patrně v delším časovém horizontu nastane, pokud virus nevymizí, je to málo pravděpodobné. Pokud nebude očkovací látka, je promoření jediná přirozená cesta, jak získat imunitu, která doufejme, bude fungovat. Ale to nenavádím k tomu, abychom se hodně objímali, tiskli si ruce a prskali na sebe. Ale myslím, že zabránit se tomu nedá.

„Záleží, jak budou Češi opatření dodržovat“

Mohou být opatření vlády proti šíření koronaviru účinná? (Rozhovor byl pořízen krátce před tím, že vláda vyhlásila nouzový stav a původní opatření zpřísnila).

Zpomalit šíření mohou opatření určitě. Základní myšlenka je v tom, aby nedošlo k explozivní epidemii. Ta by příliš zatížila zdravotnický systém. Pokud se počet nakažených rozloží v čase, tak to zdravotnický systém unese. Druhou věcí je, že taková opatření závisí na ochotě lidí je dodržovat. A zda to dodržování bude někdo kontrolovat.

To by dle vás bylo třeba?

Vzhledem k tomu, jaký má česká populace vztah k dodržování různých právních předpisů, si myslím, že by to vhodné bylo.

Jaký efekt má například zákaz akcí nad sto lidí?

Moc ho nevnímám, myslím, že je vcelku jedno, zda bude někde 99 lidí nebo 101. V určité situaci bude myslím třeba tento limit pominout a některé akce, znamenající soustřeďování lidí, zakázat plošně.

Tedy i zavřít bary či restaurace?

To záleží na vývoji epidemie. Nicméně si myslím, že opatření budou tvrdší v případě, že ta původní opatření nebudou lidé dodržovat. Nechápu ty, kteří dokážou z titulu svého podnikání omezovat akce na 99 lidí tak, aby mohly proběhnout. Myslím, že jejich důvod je pochopitelný, ale měl by být odsunut stranou.

Dále čtěte:

Dva senátoři jsou v karanténě, Jelínková a Goláň byli v Itálii

Nakažený taxikář je ve vážném stavu, lékaři mu museli zavést plicní ventilaci

Trump zakázal lety z Evropy do USA, Evropská unie se ohradila

×

Podobné články