Peroutkova vnučka bude omluvu od státu za Zemana vymáhat exekucí

OMLUVA PEROUTKOVĚ VNUČCE

Peroutkova vnučka bude omluvu od státu za Zemana vymáhat exekucí
Prezident Miloš Zeman Foto: Foto: Jan Zatorsky
2
Domov

Echo24

Vnučka novináře Ferdinanda Peroutky bude omluvu za výroky prezidenta o jejím dědovi vymáhat po ministerstvu financí exekučně. Uvedl to advokát František Vyskočil. Úřad se měl podle pravomocného rozsudku omluvit do úterka, sdělil ale, že tak neučiní a vyčká, jak Nejvyšší soud (NS) rozhodne o jeho návrhu na odklad vykonatelnosti rozsudku.

"Návrh na exekuci bude podán. Počítám, že se tak stane v tomto týdnu," uvedl Vyskočil.

Pražský městský soud ministerstvu počátkem letošního července uložil, aby se Peroutkově vnučce Terezii Kaslové omluvilo za dehonestující a nepravdivé výroky prezidenta o tom, že její děd byl autorem článku "Hitler je gentleman". Omluvu musí úřad zaslat dopisem a také ji zveřejnit na svém webu.

Ministerstvo proti verdiktu podalo minulý čtvrtek dovolání, k němuž připojilo i žádost o odklad vykonatelnosti. NS o tomto návrhu zatím nerozhodl, ale už si vyžádal soudní spis. Úřad argumentuje tím, že omluva je nevratným plněním. Poukázal také na to, že v obdobných řízeních, která se týkala omluvy, NS vykonatelnost rozsudků odložil. "Nemáme důvod se domnívat, že by se od této praxe odchýlil i v tomto případě," podotklo ministerstvo.

„Není to otázka věcná nebo politická, ale čistě právní. My nesouhlasíme s tou interpretací. Připadá mi divné, že máme postupovat podle zákona, který řeší náhradu škody způsobenou nesprávným úředním postupem orgánu veřejné správy a my si myslíme, že to co je požadováno, je absolutně s tímto zákonem neslučitelné. Kdybychom si na té interpretaci netrvali, tak se vytvoří precedent, že je to takto v pořádku," řekla ministryně financí Alena Schillerová v Impulsu

Ve sporu kvůli Zemanovým výrokům o Peroutkovi odložil NS vykonatelnost verdiktu už v roce 2016. Předtím se ovšem Kaslová obrátila na exekutora, který uložil prezidentské kanceláři pokutu 100.000 korun za nerespektování rozsudku. Tehdy se totiž měl omlouvat právě Hrad, který následně požádal o odložení exekuce. NS pak verdikt o omluvě zrušil s vysvětlením, že žaloba Kaslové má směřovat na ministerstvo financí.

Zeman své výroky o Peroutkovi pronesl v lednu 2015 na pražském fóru k holokaustu, kde hovořil o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakou byl nástup nacismu.

Foto: Týdeník Echo