Babiš prověří majetek ministra Arenbergera: „Vezmu si ty papíry, bude to velká hromada“
ZASEDÁNÍ VLÁDY
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) má premiérovi Andreji Babišovi (ANO) do pátku dodat dokumenty o svém majetku. Média v minulých dnech upozornila na nedostatky ministra v majetkovém přiznání a na pochybnosti o privatizaci bytu v Praze 1. Vyšlo také najevo, že pronajímá vlastní nemovitost Fakultní nemocnici Královské Vinohrady nemocnici, v jejímž vedení pracoval, a ve své soukromé ordinaci v klinických studiích testuje nové léky a nevykazuje z úhrady studií žádné příjmy. V pátek se koná mimořádné zasedání vlády.
Premiér ve čtvrtek uvedl, že nového ministra za Arenbergera v současné době nehledá. Nerozumí ani dotazu, jestli se ho chystá odvolat. „Pokud to bude mít v pořádku, tak není důvod ho odvolávat. Já řekl, že si vezmu ty papíry. To bude nějaká velká hromada," uvedl. Doplnil, že detaily nezná. „Já se s tím obeznámím, a potom to budu řešit," doplnil.
Arenberger podle Seznam Zpráv přiznal ke konci roku 2020 mnohonásobně vyšší majetek a příjmy, než udával v předchozích letech. V přiznání uvedl více než 60 nemovitostí. Jednu z nich na Mělnicku pronajímá jako archiv pro vinohradskou nemocnici. Po nástupu do funkce ředitele v roce 2019 za symbolickou korunu měsíčně, od roku 2013 za 79,16 koruny za metr čtvereční. V té době působil jako náměstek ředitele nemocnice.
Pochybnosti panují i o dodržení podmínek privatizace bytu s ordinací v centru Prahy, který si od 90. let pronajímá. V roce 2019 ho za 11,5 milionu korun koupil s podmínkou, že v něm zachová trvalé bydlení po 10 let. Arenberger ale vlastní také vilu v Kobylisích, radnice Prahy 1 proto prověří, jestli byly podmínky dodržené.
Ministr se podle Televize Seznam ve své kožní ordinaci zapojuje také do klinických studií nových léků, v posledních třech letech jich bylo 38. V přiznáních ale z klinických studií, které jsou obvykle hrazené až 200 000 korunami za jednoho pacienta, nevykázal žádné zisky. Arenberger k tomu uvedl, že se studiemi má kromě vysokých příjmů i vysoké náklady a pracuje na nich, protože jsou potřebné pro jeho postavení ve vědecké komunitě.
Vláda bude rozhodovat o testování během léta
Vláda bude v pátek rozhodovat o pravidlech testování na koronavirus během léta, kdy skončí povinné testování ve firmách a Češi současně vyrazí na prázdniny. Plánuje také prodloužit dobu, po kterou je pokládán z hlediska šíření nemoci za bezpečného ten, kdo covid již prodělal. Současnou lhůtu kabinet zřejmě prodlouží z tří měsíců na půl roku. Ti, kteří nemoc prodělali v době vrcholu poslední vlny epidemie na přelomu zimy a jara a později, tak nebudou muset během léta podstupovat testování. Ministři by v pátek mohli jednat také o zrušení povinnosti nosit roušky ve školách.
Hlavní hygienička Pavla Svrčinová oznámila, že bude navrhovat, aby z veřejného zdravotního pojištění byly o letních prázdninách hrazeny dva PCR nebo antigenní testy na covid-19 měsíčně. Dosud se lidé mohou nechat bezplatně testovat každé tři dny, ale pouze antigenní metodou. Přesnější PCR test vyjde v současnosti samoplátce na zhruba 1500 korun, antigenní na 300 až 400 korun. Podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) by se cena PCR testu měla snížit na 640 korun.
Na vládě by se mohlo jednat také o zrušení povinného zakrývání dýchacích cest ve školách. „Toto téma zase nadnesu," uvedl ve čtvrtek premiér Andrej Babiš (ANO) v České televizi. Dokončené očkování proti covidu-19 má po téměř pěti měsících od zahájení vakcinace třetina lidí nad 65 let, tedy asi 700.000 seniorů. Dalších asi 1,1 milionu seniorů na termín očkování, první či druhou dávku čeká. Celkem bylo očkování dokončeno u asi desetiny Čechů. Zatím se mohou hlásit lidé starší 40 let a vybrané profesní či pacientské skupiny, zájem jich projevilo asi čtyři miliony.