VIDEO: Jako kovbojové. Pohraničníci USA naháněli migranty na koních
TVRDÝ ZÁSAH
Americké úřady ve středu pokračovaly v zásahu proti táboru migrantů na jihu Texasu, kde se v posledních dnech sešlo přes 10 000 lidí. Podle agentury Reuters stovky běženců odešly zpět do Mexika, američtí činitelé zase uvedli, že tábor u města Del Rio už opustilo přes 6000 lidí. Probíhající operace zahrnuje okamžité vyhošťování migrantů zpět do vlasti i zásah pohraničníků na koních, který vyvolal kritiku. Na běžence si totiž podle záběrů a snímků kolujících po internetu vzali otěže.
Rozsáhlý tábor, který vznikl pod přeshraničním mostem přes řeku Rio Grande, je nejnovější ukázkou dlouhotrvajících problémů u americko-mexické hranice, kam každoročně přichází zástupy běženců prchajících před chudobou, násilím či živelními pohromami v domovských zemích. V tomto případě pochází většina příchozích z Haiti, což je jedna z nejchudších zemí světa, kterou aktuálně zmítá politická krize. Karibský stát kromě toho nedávno zasáhlo ničivé zemětřesení.
Here’s the video pic.twitter.com/itFwZfYN45
— Sawyer Hackett (@SawyerHackett) September 20, 2021
Americký ministr vnitřní bezpečnosti Alejandro Mayorkas ce středu situaci u Del Rio označil za srdcervoucí, tvrdý postup proti migrantům ale hájil. „Přijdete-li do USA nelegálně, budete vráceni. Vaše cesta nebude úspěšná a ohrozíte tím svůj život i životy vaší rodiny," citovala ministra agentura AP. Ministerstvo vnitřní bezpečnosti podle Mayorkase vyslalo do Del Ria 600 svých zaměstnanců a požádalo o asistenci ministerstvo obrany.
"Nemůžou nás poslat zpět na Haiti, protože všichni ví, jak to tam teď vypadá," řekl v neděli Reuters jeden z migrantů. Ovšem přesně to se nyní děje, neboť americká vláda začala vypravovat deportační lety do haitské metropole Port-au-Prince. V neděli odletěly první tři a podle informací AP plánují Američané do středy navýšit jejich počet na sedm denně. Mayorkas uvedl, že americké úřady dospěly k závěru, že Haiti je schopno migranty "bezpečně" přijímat.
Při hrozící deportaci do vlasti mnozí haitští běženci v pondělí tábor pod hraničním mostem opouštěli sami a vraceli se do Mexika, píše Reuters. Kolik migrantů na břehu Rio Grande zůstávalo, nebylo příliš jasné, AP nicméně i večer psala o tisících lidí.
It doesn’t matter if a Democrat or Republican is President, our immigration system is designed for cruelty towards and dehumanization of immigrants.
— Alexandria Ocasio-Cortez (@AOC) September 20, 2021
Immigration should not be a crime, and its criminalization is a relatively recent invention. This is a stain on our country. https://t.co/PZKYN4WLyj
Nedaleko tábora v neděli zasahovali i pohraničníci na koních, kteří se střetli s davem migrantů zřejmě vracejících se z Mexika na druhý břeh s jídlem a dalšími potřebami. Pohraniční stráž je zaháněla zpět do vody a snažila se jim zastoupit cestu dál na americké území. „Jdeme! Okamžitě vypadněte! Zpátky do Mexika!" křičel jeden z jezdců na běžence podle reportérky listu El Paso Times.
Ta také uvedla, že se agent „výhrůžně" oháněl „bičem". O biči hovořil také fotograf agentury AFP Paul Ratje, jehož snímek pohraničníka s jedním z migrantů ve středu vyvolal vlnu kritiky. Jezdec v kovbojské čepici na něm drží muže tmavé pleti za tričko, zatímco u hlavy koně vlaje řemen otěže, který někteří komentátoři označovali za bič. Posléze bylo upřesněno, že nešlo o biče, nýbrž otěže.
„Nepochopitelná krutost," okomentoval snímek kongresman Demokratické strany Mondaire Jones. K věci se vyjádřila i mluvčí Bílého domu Jen Psakiová, která scény ze zásahu označila za strašné. "Některé ty záběry jsem viděla. Neznám celý kontext. Nedovedu si představit, v jakém kontextu by to bylo na místě," uvedla na středečním brífinku.
Ministr Mayorkas řekl, že se událostí bude zabývat. On i velitel pohraniční stráže Raul Ortiz nicméně vyjádřili názor, že snímky z nedělního zásahu neukazují nic zjevně špatného. Podle Mayorkase pohraničníci nepoužívají k ovládání koňů biče, nýbrž dlouhé otěže.