Týdeník Echo: Karel Gott, rostoucí státní dluh a Greta Thunbergová
Týdeník Echo
Nové číslo Týdeníku Echo připomíná fotografií na obálce i třemi texty uvnitř listu (počínaje editorialem šéfredaktora Dalibora Balšínka) život a dílo Karla Gotta a také ohlasy na jeho úmrtí. Krátce po jedné smutné zprávě přišla další, zemřela Vlasta Chramostová. Jiří Peňás reaguje článkem Herečka, která nepřestala být sama sebou.
V čísle rozšířeném o přílohu Podzimní výlety 2019, přinášející tipy pro tuzemskou i zahraniční turistiku, se autorsky uplatňují také Petr Holub, Daniel Kaiser, Lucie Sulovská, Ondřej Šmigol, Ondřej Štindl a Lenka Zlámalová.
Proč jsme levná, nikoli značková země? ptá se posledně jmenovaná ve své realistické analýze nazvané Past low cost země aneb Proč prodáváme do světa své věci stále levněji: „Cesta z pasti levné země k bohaté značkové, kde se největší část vytvořené přidané hodnoty rozděluje na platech, je jediná. Vede přes vlastní silné firmy schopné vymýšlet a prodávat své věci a inkasovat nejvyšší zisky z řetězce smějící se ekonomiky. Recept na to není žádné tajemství. Tvořivost, odvaha riskovat, výborné školy a stát, který podnikatelům neotravuje, ale naopak usnadňuje život. Za poslední roky jsme bohužel mnoho kroků k bohaté značkové ekonomice neudělali.“
Na příjmy a výdaje státního rozpočtu na rok 2020 se podíval Petr Holub: „Výdajů se ani v nejmenším neděsí šéf vlády, která veřejné finance kontroluje. ,Ale já jsem rád, že dáváme důchodcům podstatně víc peněz, samozřejmě, že jsem rád, (…) že vyrostou mzdy státních úředníků, ale prosím vás, státní úředníci jsou učitelé, vojáci, hasiči, policisté, všechno lidi, které my potřebujeme. Tyhle dvě položky jsou 800 miliard, víc než 50 procent rozpočtu, a já jsem rád, že lidi mají větší příjem,‘ pravil s odzbrojující sebedůvěrou premiér Andrej Babiš v rozhovoru pro Českou televizi a tím ohlásil svou sázku. Potíž je v jediné věci, že náklady za případnou prohru ponesou všichni občané České republiky.“
A jak je to s Gretou? Ondřej Šmigol píše mimo jiné: „Samozřejmě vyvstávají otázky, kde končí Greta Thunbergová a kde začíná její tým. Vědci pomáhající Thunbergové vehementně popírají, že by jí projevy psali. ,Jsem přesvědčen, že si píše drtivou většinu projevů sama, i když je předkládá ke korekturám,‘ řekl pro agenturu AFP van Ypersele. Podobně se vyjádřil i Anderson: „Jsem si jist, že Greta si sama píše své projevy, ale velmi správně si ověřuje robustnost faktů, vědeckých poznatků a jakékoli použití čísel s řadou specialistů v konkrétních oblastech.‘“