Muž své ženě usekl ruce, zastání našla až ve Štrasburku. Soud vyzval Rusko, aby změnilo zákony
USEKNUTÉ RUCE
Evropský soud pro lidská práva v úterý nařídil Rusku vyplatit více než 370 000 eur (asi 9,36 milionu korun) Rusce, které muž uťal ruce v zápěstí. Další tři oběti domácího násilí má Rusko odškodnit po 25 000 eurech (asi 633 000 korun). Štrasburský soud vyzval Rusko, aby změnilo své zákony a aby předcházelo podobným případům, uvedly tiskové agentury. Proti změnám v ruském právu, které nyní nijak nedefinuje domácí násilí, se staví mimo jiné vlivná pravoslavná církev.
„Ruské úřady nevytvořily právní základ pro účinný boj proti domácímu násilí, nevyhodnotily rizika opakovaného krutého zacházení a nevedly efektivní vyšetřování případů domácího násilí, kterým trpěly žalobkyně," zdůraznil štrasburský soud podle rozhlasové stanice Deutche Welle. Soud vyzval Rusko ke změně zákonů, aby se předešlo podobným případům.
Případ Margarity Gračovové, které soud přiznal nejvyšší odškodnění, se odehrál 1. prosince 2017, kdy ji manžel v záchvatu žárlivosti spoutal a odvezl do lesa, kde ji odsekl ruce v zápěstí. Dmitrij Gračov podle vyšetřovatelů svou manželku již dříve unášel a vyhrožoval ji zabitím. Gračovová si stěžovala policii, ale nedočkala se od ní žádné reakce. Lékařům se podařilo ženě zachránit levou ruku, místo pravé má protézu, připomněla agentura Interfax. O rok později soud poslal Gračova na 14 let za mříže.
Připad Margarity Gračovové se odehrál v roce 2017, na jehož počátku ruský parlament přijal a následně prezident Vladimir Putin podepsal zákon, který zmírňuje postih pachatelů domácího násilí.
Podle nového znění zákona činy, které nezpůsobí zranění nebo v případě dospělých pracovní neschopnost, budou považovány za přestupek. Jako trestný čin bude u téhož pachatele hodnocen až druhý takový případ.
Obhájci zákona tvrdí, že smyslem je omezit vměšování státu do rodinného života, a že každý, kdo způsobí vážné ublížení na těle, bude stále stíhán jako pachatel trestného činu. Podle kritiků však zákon nahrává tyranským členům domácnosti a odrazuje oběti od nahlášení konfliktu.
Rusko podle štrasburského soudu porušuje úmluvu o lidských právech, kterou samo přijalo a ratifikovalo. Ta totiž zavazuje stát, aby svým občanům – a občankám – poskytoval právní ochranu.
V Rusku podle zprávy OSN z roku 2010 každoročně zemře po útoku manžela či jiného příbuzného na 14 000 žen. Každoročně je pak fyzicky napadeno 26 000 dětí, 2000 z nich se uchýlí k sebevraždě, 10 000 k útěku z domova. Na úřady se o pomoc obrací jenom 40 procent bitých žen.