Devátá planeta? Vědci věří v senzační objev
Je tam "něco velkého"
Američtí vědci se domnívají, že objevili devátou planetu naší sluneční soustavy. Vědci ji zatím neviděli, její existenci předpovídají na základě toho, že ,,pohyby a oběžné dráhy trpasličích planet a další těles narušuje něco velkého“, cituje je Independent. Nová planeta podle nich obíhá ve vzdálenosti dvacetkrát větší než poslední dosud známá planeta naší soustavy – Neptun.
Domnělá planeta se nachází v tak velké vzdálenosti, že zatím není možné pozorovat ji přímo. Konstantin Batygin a Mike Brown z Kalifornského technologického institutu své přelomové poznatky dosud opírají výlučně o matematické modely a počítačové simulace. „Poprvé za více než 150 let máme nevyvratitelné důkazy, že dosavadní poznání naší sluneční soustavy je neúplné,“ řekl k tomu přesvědčivě Batygin.
Údajná nová planeta je od Slunce tak daleko, že k jeho oběhnutí potřebuje 10 tisíc až 20 tisíc let. Podle vědců se podobá Uranu nebo Neptunu a nachází se na samém konci naší sluneční sestavy. Sem ji mohla ,,odhodit“ gravitace Jupiteru nebo Saturnu, odhadují vědci.
Nová planeta Devět, jak zní její pracovní název, má zhruba desetinásobek hmotnosti Země a je pětsetkrát těžší než Pluto. Planeta Pluto byla objevena v roce 1930 a po zbytek 20. století ji vědci považovali za devátou planetu naší sluneční soustavy. Z kategorie planet byla vyřazena na astronomickém kongresu v Praze v roce 2006 a nyní se řadí mezi trpasličí planety.