Olympiáda v Riu je risk. Přesunout nebo odložit, vyzývá 125 vědců
Varování expertů před virem
Více než 100 renomovaných vědců vyzvalo v otevřeném dopise Světové zdravotnické organizaci (WHO) k přesunutí nebo odložení srpnové olympiády v Riu de Janeiro. Pořádání her je podle nich neetické vzhledem k novým zjištěním o viru, píše BBC. Mezinárodní olympijský výbor už dříve uvedl, že pro přesunutí her jinam nebo na jiný termín nevidí důvod.
Virus se začal šířit zhruba před rokem v Brazílii, kde se podle odhadů nakazilo na 1,5 milionu lidí. Zaznamenán byl v 60 zemích nebo územích a stále se šíří. Onemocnění má většinou mírný průběh, ale je nebezpečné pro lidský plod. Vědci v dopise WHO uvedli, že zika může kromě takzvané mikrocefalie u dětí způsobit také vzácný a někdy i smrtelný neurologický syndrom u dospělých.
Dopis podepsalo 125 vědců, lékařů a odborníků na lékařskou etiku například z Oxfordské, Harvardovy a Yaleovy univerzity. Je mezi nimi i vědecký poradce Bílého domu Philip Rubin. Experti v dokumentu poukazují mimo jiné na neúspěch brazilských úřadů v boji s komáry, kteří virus přenášejí, a „oslabený“ zdravotnický systém v zemi. Hry by měly být odloženy nebo přesunuty „v zájmu veřejného zdraví“, soudí vědci.
Olympiáda by podle nich byla „zbytečným rizikem pro 500 000 zahraničních turistů“, kteří by se mohli nakazit a virus rozšířit ve své zemi, kde by mohl „zdomácnět“. Největší nebezpečí podle vědců představují atleti, kteří by se mohli nakazit a virus zavléct do chudých zemí, kde se ještě nezačal šířit.
„Oheň už hoří, ale to není dostatečný důvod pro to, aby se s olympijskými hrami nic nedělalo,“ řekl agentuře AP jeden ze signatářů dopisu Amir Attaran z univerzity v Ottawě.