Předpověděl Trumpa, teď ale varuje: Je velká šance na impeachment

32 let neomylných předpovědí

Předpověděl Trumpa, teď ale varuje: Je velká šance na impeachmentNOVÉ
Bude Donald Trump čelit impeachmentu? Foto: FOTO: Shutterstock.
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Je velká pravděpodobnost, že by mohl Donald Trump čelit impeachmentu. CNN to řekl známý profesor historie z Americké univerzity ve Washingtonu Allan Lichtman – muž, který od roku 1984 správně předvídá budoucí vítěze prezidentských voleb. Lichtman se v Trumpovi nespletl ani letos, nyní však varuje před jeho možným odvoláním z funkce.

Čtěte také: Prezidentem bude Trump. Profesor se od roku 1984 nikdy nespletl

Populárnímu Lichtmanovi v USA přezdívají „profesor předpověď“ vzhledem k jeho neomylným předvolebním odhadům, kdo zasedne do Bílého domu. Ve svých profesionálních odhadech se za 32 let nikdy nezmýlil. Už před vyvrcholením voleb mezi Trumpem a Hillary Clintonovou však hovořil o nejhůře předvídatelných volbách a o bezprecedentnosti Trumpova profilu coby kandidáta.

„Trump udělal z letošní volby tu, kterou bylo nejnáročnější posoudit od roku 1984. Nikdy jsme neviděli kandidáta, jako je Trump,“ říkal. Dodával, že právě on může zbořit principy, které platily od roku 1860.

Tyto principy však nemusí bořit dál coby zvolený prezident. Proč by měl čelit impeachmentu? „Především – během svého života hrál Trump rychle a prohrával s právem,“ řekl Lichtman. „V New Yorku ovládal ilegální charitu. Příspěvky do této charity byly ilegální. Charitu využil k tomu, aby se vypořádal s osobními dluhy. Čelí soudnímu procesu,“ dodal profesor.

Na otázku, proč by měl Trump čelit impeachmentu, když republikáni budou ovládat Bílý dům a Kongres, Lichtman odpověděl: „Republikáni jsou z Trumpa nervózní. On je neřízená střela. Nikdo neví, čemu on skutečně věří a na jaké straně vlastně stojí. Je nekontrolovatelný.“

Proces impeachmentu proběhl v USA naposledy za vlády Billa Clintona. Ten obelhával veřejnost a kongres ohledně podvádění své manželky se stážistkou Monikou Lewinskou. Clinton se tehdy přiznal ke lhaní pod přísahou, obelhávání veřejnosti i kongresu. Republikáni vyvolali proti tehdejšímu prezidentovi proces impeachmentu, který byl do té doby použit pouze v roce 1868 proti Andrewovi Johnsonovi. K prezidentovu odvolání však nedošlo a Clinton dokončil funkční období.

Lichtmanova 32letá stoprocentní úspěšnost v předvídání nových amerických prezidentů není založena na často divokých výsledcích průzkumů veřejného mínění, proměňujícím se demografickém složení v zemi, ani na jeho vlastních politických názorech.

Budoucího prezidenta předpovídá dle vlastních třinácti „klíčů do Bílého domu“. „Klíče do Bílého domu jsou systémem, který generuje předpověď založenou na historických událostech. Definoval jsem ho na základě každé prezidentské volby v rozmezí let 1860 až 1980. Poté jsem ho použil k vždy správné předpovědi od roku 1984 až do roku 2012,“ popsal Lichtman pro Washington Post. Později vyšlo najevo, že se nemýlil ani v případě voleb 2016.

Čtěte také: Trumpův přítel Giuliani by se mohl stát ministrem zahraničí

Clintonová prý ze své porážky viní šéfa FBI

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články