Turecko omezuje média. Zablokovalo YouTube a odebralo licenci kritické TV

Turecko omezuje média. Zablokovalo YouTube a odebralo licenci kritické TV 1
Svět
Sdílet:

Turecká vláda zablokovala web služby YouTube pouhý den poté, co soud nařídil odblokování Twitteru. Dnes také turecké úřady potrestaly televizní stanici Kanaltürk odebráním licence. Důvodem má být přílišná kritika tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana. Premiér je známý svým bojem proti internetu a sociálním sítím.

Síť pro sdílení videí YouTube byla zablokována. Národní telekomunikační úřad prohlásil, že se jedná o administrativní opatření. Premiér Erdogan obvinil sociální média ze šíření dezinformací. Komentoval tak případ, kdy na YouTube unikl zvukový záznam tureckých úředníků, kteří diskutovali o situaci v Sýrii.

Z politických důvodů byla také dnes odebrána celostátní vysílací licence televizi Kanaltürk, jelikož otevřeně kritizovala tureckého premiéra. Televize byla označována za hlavního spojence Erdoganova protivníka islámského duchovního Fethullaha Gülena, který žije ve Spojených státech. Na Gülenovo hnutí Erdogan svaluje, že zorganizovalo obvinění vlády z korupce, čímž zdiskreditovalo turecké politiky. Erdogan tvrdil, že celý případ je rozsáhlým spiknutím proti jeho kabinetu a hlavně proti němu samotnému. Policie vloni v prosinci zatkla a obvinila z aktivní korupce, podvodů, nezákonného obchodování se zlatem a zpronevěry řadu významných osob politického života. Erdoganova vláda v reakci začala odvolávat policejní důstojníky.

Premiér má strach ze sociálních sítí

Erdogan vyhlásil před týdnem válku sociální síti Twitter. Premiér se několikrát o internetové komunikaci vyjadřoval jako o zhoubě, ostře se opřel do Facebooku a YouTube. Twitter označil za jednoho z viníků loňských krvavých protestů v Istanbulu a nechal jej zablokovat. Toto rozhodnutí okamžitě zkritizovaly USA a také Evropská unie. Turecké opoziční strany a novináři označili krok vlády jako nelegální a neústavní. Následkem zahraniční i domácí kritiky nařídil včera turecký soud ukončit blokádu mikroblogové sítě Twitter.

Erdogan často omezuje osobní svobodu Turků

Turci se také bouří proti únorovému zákonu, který zpřísňuje dohled nad internetem. Dnes navíc vládní boj proti opozičním médiím pokračuje odebráním licence. Televizní stanice Kanaltürk tak z politických důvodů může zatím vysílat pouze regionálně. Erdoganovi hrozí za jeho časté omezování osobní svobody Turků dokonce žaloba. Tu se po twitterové kauze rozhodla podat Lidová republikánska strana, nejsilnější turecká opoziční strana.

Premiér má ovšem aktuálně problém. Potřebuje si naklonit tureckou veřejnost na svou stranu kvůli nedělním obecním volbám. Ty hodlá Erdogan se svou vládní Stranou spravedlnosti a rozvoje vyhrát. Pokud neuspěje, hodlá jako její předseda nadobro odejít z politiky.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Absolutně smírčí volby

KOMENTÁŘ

Po politickém dění minulého týdne, které někdo nazývá turbulentním, jiný jej vnímá jako vládní krizi, třebaže jde o normální politiku, na jakou jsme si akorát ...

00:06

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz