Uprchlíkovi došly peníze. Pašerákům zaplatil svojí ženou
ZNÁSILŇOVALI JI TŘI MĚSÍCE
Třicetiletá Syřanka utíkala se svým manželem a čtyřmi dětmi do Evropy. V Bulharsku ale uprchlické rodině došly peníze a hrozilo jí, že nebude moct zaplatit pašerákům za další cestu do Německa. Otec rodiny proto přišel se svérázným řešením, když pašerákům místo peněz nabídl tělo svojí ženy. Pašeráci ženu opakovaně znásilnili, stejně jako se to stalo v mnoha dalších případech, píše americký list The New York Times.
Syřanka, kterou pašeráci podle amerického listu znásilňovali skoro každý den po dobu tří měsíců, se nyní nachází v uprchlickém centru v Berlíně. Zde na ní dohlíží – podobně jako na několik desítek dalších uprchlických žen – skupina psychoterapeutů, která jim má pomoct překonat traumatické zážitky z cesty a pomoct jim s integrací do Evropského prostředí.
Například Syřanka, kterou manžel nabídl pašerákům a která se novinářům bála představit byť jen křestním jménem, se zde nyní léčí s posttraumatickou stresovou poruchou. Kromě pašeráků ji totiž po cestě zneužil i vlastní manžel, protože se prý bál, že přijde o svou čest, když ženu nabídl pašerákům. „To, co ji manžel nutil dělat (spát s pašeráky), pošpinilo jeho čest. Stal se z ní viník,“ pokusila se popsat manželovo uvažování psychoterapeutka Susanne Höhneová, která teď o Syřanku pečuje.
Ani v Berlíně se však třicetiletá Syřanka, která zde žije i se svými dětmi, necítí v bezpečí – v německém hlavním městě totiž žije i její manžel. Úřady na něj sice podle amerického listu New York Times vydaly zatykač, to mu ale nezabránilo, aby svoji ženu minimálně v jednom případě pronásledoval v ulicích. Syřanka se podle vlastních slov bojí, že se jí manžel nebo jiný člen rodiny pokusí zabít, protože podle nich poškodila rodinnou čest.
Ženy nejsou v bezpečí ani v táborech
Přestože případ třicetileté Syřanky může na první pohled působit jako šokující, podle dostupných zpráv není ani zdaleka ojedinělý – ze 44 žen, o něž pečuje psychoterapeutka Höhneová, prý téměř všechny v průběhu cesty do Evropy zažily sexuální obtěžování. Ženy, z nichž některé jsou sotva dospělé a některým je přes 60 let, prý musely čelit sexuálním útokům ze strany pašeráků, příbuzných, ostatních uprchlíků, ale i evropských policistů.
Americký list The New York Times zároveň upozorňuje na to, že ženy nejsou v bezpečí ani v německých azylových centrech – kvůli neřízenému přílivu migrantů a uprchlíků musely úřady mnohdy přikročit k improvizovaným řešením a uprchlíky ubytovávat ve společných ubytovnách, přičemž vedle sebe museli žít lidé nejrůznějších národností, vyznání a společenského původu. Někdy proto docházelo k sexuálním útokům mezi migranty navzájem.
Německé úřady se proto snaží postupně zlepšovat podmínky, v nichž migranti přebývají. Zneužitým ženám tak kromě psychoterapeutických sezení nabízí například vycházky, prohlídky muzeí nebo návštěvy divadelních představení. Někteří dobrovolníci si uprchlické ženy berou k sobě domů, aby jim alespoň na chvíli dopřáli nějaké soukromí.