Chovanec: Tvrdší kontroly vítáme, ale mini-Schengen je mediální fikce
Tvrdší kontroly na vnější hranici schengenského prostoru vítáme. Řekl ministr vnitra Milan Chovanec před dnešním mimořádným jednáním ministrů vnitra a spravedlnosti zemí Evropské unie, které svolala Francie v reakci na teroristické útoky v Paříži. Současně na Twitter napsal, že zmenšování schengenského prostoru není na programu jednání.
Česká republika podporuje záměr přitvrdit kontroly na vnější hranici schengenského prostoru tak, aby se pravidelně týkaly také občanů zemí, které do tohoto prostoru volného pohybu patří. Řekl Chovanec s tím, že musí být možné „oddělit zločince“. Francie před schůzkou žádala od partnerů sérii konkrétních kroků, které mají do budoucna ztížit teroristům spojeným s organizací Islámský stát (IS) cestování s evropským pasem mezi Evropou a Sýrií.
Ministři vnitra a spravedlnosti EU by dnes měli dát pokyn Evropské komisi, aby připravila změny unijních pravidel tak, aby pasy občanů EU, kteří se vrací do Schengenu, bylo možné podrobovat systematickým kontrolám a porovnávat je s policejními a dalšími databázemi. Nyní občané ze zemí schengenského prostoru pas ukazují jen k „vizuální kontrole“.
„Pravděpodobně budeme muset strpět, že se vyskytnou fronty. Doufám, že to bude na nějaké rozumné bázi, aby to občany obtěžovalo co nejméně,“ podotkl Chovanec. Členem zóny totiž není například Chorvatsko, přísnější kontroly by tak v létě mohly čekat také české turisty vracející se z dovolené u Jaderského moře.
Za „mediální sci-fi“ Chovanec při příchodu označil možnost diskuse o „mini-schengenu“, bylo by to podle něj „nesmyslné a zbytečné“. S návrhem na zúžení prostoru bez hraničních kontrol tak, aby se týkal jen několika málo „původních zemí EU“, údajně přišli počátkem týdne Nizozemci. Evropská komise už dala najevo, že o podobném plánu nic neví.
Čtěte také: Západní země prý navrhnou zmenšení Schengenu
Tzv. minischengen tady dnes není tématem. Naopak se konečně řeší ostraha vnějších hranic.
— Milan Chovanec (@Milan_Chovanec)
20. Listopad 2015
Mezi další body, o nichž by se dnes mělo také mluvit, nechybí další posílení spolupráce zpravodajských a bezpečnostních složek v rámci Evropské unie. Eurokomisař pro vnitro Dmitris Avramopulos dnes uvedl, že je čas na „jeden další krok vpřed“, který podle něj znamená položit základy pro ustavení společné evropské zpravodajské agentury. Specializované protiteroristické středisko Europolu by mělo začít pracovat od počátku příštího roku, podmínkou je, aby unijní země poskytly včas potřebné experty.
Francouzský ministr Bernard Cazeneuve při příchodu upozornil na bod, na kterém Paříži velmi záleží. Do konce roku chce mít dohodu mezi členskými zeměmi a europarlamentem o návrhu na zřízení celoevropského registru pasažérů v leteckém provozu, aby bylo jasné, kdo do unie a po jejím území letecky cestuje. „Už není čas, tohle je nutné,“ řekl novinářům. Francie varuje, že pokud podobný systém nebude dostatečně rychle spuštěn, dojednají si jeho zřízení evropské země samy mimo unijní rámec.