Šok: naše ženy rodí

Komentáře
Sdílet:

Docela "ohlížecí" vydání. Deníky na velké ploše připomínají v různé míře slavná výročí. V MFD to jsou dva roky od nehody Romana Janouška, v LN čtvrtstoletí od posledního uvěznění Václava Havla.

Mladá fronta Dnes udělala rozhovor se známým britským specialistou na Rusko a novinářem Edwardem Lucasem. Odhaduje v něm mimo jiné strategii Putinova režimu vůči východu Ukrajiny. "Myslím, že Putin se bude snažit Ukrajinu hlavně destabilizovat. Učinit život jejích obyvatel mizerným. Tak, aby nakonec tito dali přednost stabilitě pod ruskou nadvládou. Aby měli pocit, že je Putin zachránil. Bude to dělat prostřednictvím ekonomiky, energetiky, financí. Ukrajina nyní směřuje ke stavu úplného selhání státu a on se bude snažit jít tímto směrem." Lucas se velice kriticky vyjadřuje k odpovědi Západu na ruskou expanzi, je podle něj "hrozivě, nebezpečně" slabá. 

Podle Hospodářských novin ovšem sankce způsobily Rusku škodu asi 400 miliard dolarů. "Nechal si to spočítat německý list Die Welt, podle kterého za to může především 'zpustošená' akciová burza v Moskvě. Její klíčový index MICEX od počátku letošního roku ztratil 13 procent, což představuje ztrátu kolem 180 miliard dolarů. Jinak řečeno, 'vypařila' se skoro třetina hodnoty firem na burze. A pak je zde oslabení rublu vůči dolaru o 9,3 procenta, což představuje nejhlubší propad mezi měnami rozvíjejících se trhů hned po argentinském pesu." 

Pověstně iniciativní poslanec Jaroslav Foldyna zaměstnal Právo, které otevírá sympatizující zprávou o jeho tažení proti pěstounům. Text začíná "šokujícím" sdělením: "Až desetitisíce korun měsíčně, které stát vyplácí pěstounům pečujícím o více dětí, některé politiky dráždí. Podle nich to bývá výhodný byznys." Co je zvláštního na tom, že lidi, kteří se starají o několik opuštěných dětí, to berou jako profesi. Podle poslance Foldyny se prý stává, že rodiče přenechají dítě v pěstounské péči prarodičů, s nimiž přitom žijí v jedné domácnosti a inkasují příspěvek. V textu citované sociální pracovnice ale zpochybňují, že by to byla rozšířená praxe. Ze zprávy se člověk navíc nedozví, že pěstoun je něco jiného než adoptivní rodič, u kterého dítě zůstává, v ideálním případě by se po nějaké době prožité u pěstounů (alternativou je dětský domov) mělo vrátit domů.

Hospodářské noviny otevírají zprávou o Andrejovi Babišovi - ministr financí chce podle deníku dosáhnout toho, aby skupina ČEZ vyplatila celý loňský zisk akcionářům - 70 procent akcií patří státu. "Snaha získat větší podíl ze zisku ČEZ je dalším z Babišových kroků, jak stáhnout peníze do rozpočtu ze všech možných zdrojů."

Vlastně docela málo se deníky věnují smrti Miroslava Štěpána, postavy svým způsobem ikonické. Trochu víc se o něm rozepisuje jen Mladá fronta. "Miroslav Štěpán se až do konce stavil do role toho, kdo 'ví'. 'Mám přátele v ODS a ČSSD. Je otázka, jestli přijdou a promluvíme si tam, anebo si dál budeme povídat jen doma pod peřinou, jak se říká,' svěřil se novinářům před loňskou autogramiádou. 
Tam také řekl, že má na půdě plné kufry dobových dokumentů. Možná o nich za čas uslyšíme. A znovu se potvrdí, že Miroslav Štěpán býval mužem, kterého bylo na místě se bát." No. Moc mě nenapadá, jaké dokumenty by na půdě Štěpánova domu mohly být, na druhou stranu - hrát před novináři vševěda patří k 'roli' muže Štěpánova typu. Baštit mu to ale netřeba.

Právo na první straně sděluje informaci skutečně šokující: "Češky mají spasit ekonomiku a současně přispět ke zvýšení porodnosti." Mají toho vskutku hodně, naše ženy. Rád bych jim to ulehčil a přispěl ke zvýšení porodnosti místo nich, trochu ale pochybuju, že to zvládnu. 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz