Loajální zaplatíme, neposlušné skřípneme. Teď je na řadě ČEZ

Loajální zaplatíme, neposlušné skřípneme. Teď je na řadě ČEZ
Daniel Beneš, šéf představenstva ČEZ Foto: Repro: ČT
1
Komentáře
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Za pár týdnů to bude rok od chvíle, kdy se Andrej Babiš partyzánskou akcií proti vůli koaličních partnerů pokusil ovládnout dozorčí radu ČEZ a dosadit do vedení firmy svého člověka. Tak, jak to udělal ve většině firem, kde v roli ministra financí vykonává akcionářská práva státu. Tady narazil na premiéra Sobotku a zacouvat.

Generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše nejpopulárnější politik zrovna nemusel ani před touto epizodou. A od té doby ho nemusí obzvlášť. Přece ho tam on - nejmocnější politik v zemi – nechtěl. Tak proč tam sakra má být jen proto, že za ním stojí premiér?

Beneš si naopak velmi zakládá na tom, že se chová jako manažer – služebník. Můj akcionář, můj pán. Když nastoupil ministr, nabídl, že mu bude věrně sloužit jako jeho dvěma předchůdcům. Babiš ale pokračoval v přípravách na jeho odstřel. Jeho přítel a šéfredaktor Lidových novin Ištván Léko už mu loni jako adepta do vedení ČEZ vybral bývalého neúspěšného šéfa ČSA Radomíra Lašáka. S ambicemi po Benešově židli pokukoval i náměstek ministra obrany Jiří Borovec, kterého Babiš vyslal do dozorčí rady. Borovec už v představenstvu ČEZ seděl a odcházel s pocitem křivdy, takže je velmi motivovaným hlídacím psem svého někdejšího soka.

Babiš Beneše nikdy nepřijal za svého, protože není podle jeho měřítek ideálním poddaným či dokonce klientem. Je bohužel příliš málo závislý. Byl příliš bohatý předtím, než se s Andrejem Babišem pracovně potkal. Základem personální politiky majitele Agrofertu je přitom závazek. On platí, on rozhoduje. Podřízení dobře slouží a ještě jsou mu vděční. Ideální jsou lidé jako Radmila Kleslová, která velmi schopně hájí jeho zájmy a ještě se rozplývá, jak je Andrej dobrosrdečný a pomohl jí, když byla v nouzi.

Andrej Babiš se nedávno starostům pochlubil, že mu vždycky stačilo, že uměl spočítat jedna plus jedna. Jeho doménou je totiž hlavně velmi svébytný personální styl a výběr lidí do rolí loajálních podřízených až klientů, které si prostě koupí a oni slouží.

V tak důležitých rolích, jako jsou generální ředitelé ČEZ nebo České televize, by chtěl mít takové lidi. Daniel Beneš ani Petr Dvořák jimi ale nejsou. Proto je Babiš, který se rád chlubí, že má urputný horolezecký gen, bude ostřelovat, dokud se jich nezbaví. A nepomine jedinou příležitost, jak jim alespoň znepříjemnit život.

Dne 23. dubna vyhlašovaly Svaz průmyslu a dopravy ČR, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR a Česká manažerská asociace titul Manažer roku 2014. Stal se jím Daniel Beneš. Televizní záběry, jak cenu předává Andrej Babiš, ukazují vztah obou mužů v gestech.

Teď přišla příležitost předvést, kdo je tady Šéf. V pátek se koná řádná valná hromada ČEZ a kromě dividend pro stát se rozhoduje i o odměnách manažerů. Ministerstvo financí jako hlavní akcionář navrhlo, že tentokrát nedostanou nic. Argumenty jsou nasnadě. ČEZ klesl zisk o čtvrtinu. Šetří a řeže náklady. Tak proč by měli brát manažeři odměny? Babiš navíc upozorňuje, že je nedostávají ani manažeři ostatních státních firem...

Beneš a spol. nejsou žádné sociální případy a i bez odměn mají slušné příjmy. O to tady teď ale nejde. Je to spíš styl, jakým se má nasvítit a ukázat, že firmu špatně řídí. To se bohužel takhle jednoduše vůbec říct nedá. Zisky se propadají všem energetikám v Evropě. Propadají se proto, že je elektřina rekordně levná. Za posledních sedm let spadla cena na současných 31,50 eura za megawatthodinu. ČEZ jen loni vyrobil asi 64 terawatthodin a propad ceny elektřiny o jedno euro pro něj znamená ztrátu asi 1,8 miliardy korun.

Po ukončení tendru na výstavbu Temelína navíc ČEZ žije v nejistotě. Nemá od vlády jako svého hlavního akcionáře žádné přesné zadání, co má dělat. Ví, že už se nemá pouštět do žádných riskantních zahraničních investic. Proto také odstoupil ze soutěže na koupi Slovenských elektráren od italského ENEL.

Ta investice je kvůli vztahům se slovenskou vládou i jaderné a elektrárně Mochovce skutečně riskantní. Soukromý Energetický průmyslový holding Daniela Křetínského do toho rizika půjde. A je rád, že mu státní ČEZ nebude v soutěži překážet. Stát postavil manažery ČEZ fakticky do role údržbářů a nemůže čekat, že při klesajících cenách elektřiny udrží zisky.

Tady nejde o odměny. Jde o to předvést, jak je Beneš špatný manažer, kterému padají zisky, takže si žádnou odměnu nezaslouží. Odměny si zaslouží poddajní a loajální. Společností se nebezpečně šíří atmosféra, kdy se lidé snaží být hlavně dobrými podanými. Země lokajů bohužel zpravidla neprosperují.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz