Vláda doporučuje: odložte těhotenství až do roku 2018

Virus Zika ohrožuje mozek plodu

Vláda doporučuje: odložte těhotenství až do roku 2018NOVÉ 1
Svět

mc Echo24

Salvadorská vláda vydala oficiální prohlášení, na jehož základě doporučuje ženám, aby odložily plánované těhotenství o dva roky, tedy do roku 2018. Důvodem je virus Zika přenášený komáry, který ohrožuje vývoj mozku plodu. Stejný problém sužuje i další latinskoamerické státy včetně Brazílie a Kolumbie, píše na svém webu televize Al-Džazíra.

,,Rádi bychom doporučili všem ženám v plodném věku, aby odložily své plány s otěhotněním o rok až dva,“ řekl Edurardo Espinoza, náměstek ministra zdravotnictví. Dále doporučil ženám, které již těhotné jsou, aby se zdržovaly spíše v uzavřených prostorách – sníží tím riziko případného poštípání komáry.

V Kolumbii zase vláda doporučuje, aby ženy odložily těhotenství o šest až osm měsíců. Právě v létě se totiž očekává pokles výskytu viru.

Virus obvykle způsobuje tzv. horečku Zika, která se projevuje teplotami, bolestmi kloubů a hlavy, přičemž symptomy běžně odezní během pěti dnů. U plodů však virus způsobuje mikrocefálii, těžkou vývojovou poruchou projevující se zakrněním či předčasným ukončením růstu mozku a obvykle i celé hlavy.

Nejvíce zasaženým latinskoamerickým státem je Brazílie, nejlidnatější země Jižní Ameriky. Od října 2015 do ledna 2016 zde zaznamenali 3500 případů mikrocefalií a pět úmrtí dětí. U dalších 44 případů dětských úmrtí v současnosti lékaři zkoumají, zda s virem souvisí.

Virus Zika šíří komáři rodu Aedes, např. komár tropický. Ten roznáší i mnohé další viry jako virus žluté zimnice či západonilské horečky. Virus Zika byl přitom poprvé objeven v roce 1947 v Africe. Vědci zatím nedokáží vysvětlit, proč se virus objevil v minulém roce také v Latinské Americe a proč se zde navíc šíří takovou rychlostí.

Podle úřadů jde o dosud nejmasivnější rozšíření viru Zika, na který zatím neexistuje účinný lék. Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová tento týden oznámila, že vědci pracují na vývoji účinné vakcíny.

USA v reakci na nebezpečný virus varují těhotné Američanky, aby se vyhnuly cestování do 14 států – jmenovitě právě do Brazílie, Kolumbie a některých dalších latinskoamerických států.

Čtěte také: Nový nezvaný host