Neznáte bezpečnostní kód své občanky? Riskujete pokutu

Absurdní zákon

Neznáte bezpečnostní kód své občanky? Riskujete pokutuNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Po pěti letech účinnosti novely zákona použijí občané bezpečnostní osobní kód (BOK) jen jednou – při vyzvednutí nového občanského průkazu. A pokud ho zapomenou, za odblokování zaplatí správní poplatek 100 Kč, což postrádá logiku. Na tuto absurditu dnes upozornila veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová.

Číselný čtyř- až desetimístný kód si musí zvolit každý občan při podání žádosti o nový průkaz, povinnost pamatovat si jej navíc platí od 1. ledna 2012. Předpokládalo se totiž původně, že ho lidé budou používat při samoobslužném přihlašování na úřadech. Zadáním kódu by se načetly identifikační údaje, takže by již nebylo třeba je vypisovat a ověřovat z průkazu.

Šabatová míní, že povinnost pamatovat si tento kód je zbytečnost, lidem totiž stále není k ničemu. Elektronické občanské průkazy zjevně podle ní předběhly dobu, protože elektronizace veřejné správy je stále v nedohlednu.

„Proč by si lidé měli pamatovat číslo, které nepoužívají? Pokud ho nepoužívají, jak vůbec zjistí, že ho zapomněli? Proč by si zapomenuté číslo za 100 Kč odblokovávali, když jim stejně k ničemu není?“ uvedla Šabatová. Doplnila, že zejména pro seniory může být taková situace velmi stresující a může budit dojem svévole státu.

Dokládá to i podnět stěžovatele, který na tuto zákonem uloženou povinnost upozornil. Namítal proti tomu, že stát přikazuje například i seniorům, aby si pod hrozbou finanční „sankce“ pamatovali vícemístné, přitom naprosto zbytečné číslo.

Elektronické občanské průkazy mají dvě podoby. Obyčejný se vydává zdarma, s kontaktním čipem navíc za příplatek 500 korun. V roce 2015 vydaly úřady v Česku přes 1,7 milionu běžných občanských průkazů a přes 3 300 občanských průkazů s čipem.

Čtěte také: Pojišťovny odmítají zveřejňovat informace. Šabatová je na ně krátká

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články