Dron: vražedný nástroj může doručovat poštu nebo hlídat ovce

technologie

Dron: vražedný nástroj může doručovat poštu nebo hlídat ovce
Dříve sloužili bezpilotní letouny pouze pro armádní účely. Foto: Wikipedie
3
Svět
Sdílet:

Bezpilotní letadla neboli drony dříve sloužily pouze armádním účelům. Za války v Iráku jejich pomocí Amerika na dálku bombardovala pozemní cíle. Nyní se však mohou směle pustit do vydělávání peněz. Dokáží doručovat jídlo, hlídat ovce nebo hledat pohřešované osoby při záchranných akcích.  

Poté, co v březnu federální soud zamítl americkému Federálnímu leteckému velení (FAA) žalobu na užití dronů pro obchodní účely, je vzdušný prostor otevřen novým možnostem. Drony, oficiálně nazývané jako bezpilotní vzdušné prostředky, upoutaly pozornost zdatných kutilů po celém světě, kteří si je začali vyrábět. 

Využívají je filmaři či velká média. Drony však dokáží víc. Jsou malé, poměrně levné a schopné létat kdekoli. Ale mohou také snadno narušit soukromí. 

1. Seznamte se, pošťák dron

Dříve doručovali zprávy poštovní holubi. V budoucnosti? Bezpilotní letadla. Pro účely roznášení poštovních zásilek chce v budoucnu využít drony například Amazon. Tato iniciativa se však po jednáních s FAA odložila na neurčito. Internetové obchody by mohly dodávat produkty svým zákazníkům, aniž by k tomu potřebovali poslíčka. Stejně tak byste mohli obdržet jídlo ze své oblíbené restaurace. Nápad s bezpilotní donášku ozkoušel v půlce března pivovar Lakemaid. Dron doručil dvanáct plechovek s pivem rybářům na jezeře Mille Lacs v Minnesotě. Také tým inženýrů v Kalifornii útočil na cíl. Zadali bezpilotnímu letounu GPS souřadnice a burritos se na padáku sneslo k místu určení.

2. Internet pro všechny

Lidé v západním světě si neumí život bez internetu představit. Svůj e-maily, zpravodajství, sociální sítě kontrolují cestou do práce, v restauraci, dokonce i na výletě do přírody. Jsou však stále místa na zemi, kde je připojení k internetu nemožné. To chce změnit otec facebooku Mark Zuckerberg právě pomocí dronů. Solární bezpilotní letouny by se podle něj mohly po dobu pěti let vznášet ve vzduchu a poskytovat v nepřístupných oblastech internetové připojení.

3. Dron zasahuje

Drony využívají pro získání záběrů pro zpravodajství už i média v České republice. Na rozdíl od kameramanů se mohou bezpilotní letouny přiblížit k místům, kde by byl člověk ohrožen na životě. Levně se tak dají pořídit i snímky ze vzduchu. Nově by však drony měly sloužit například na dálnicích pro identifikaci pirátů silnic ujíždějících před policií. Místo akčních automobilových honiček, při kterých se může zranit nejen policejní hlídka, ale i kolem projíždějící řidiči, dron pořídí snímky ujíždějícího řidiče a poznávací značky.

Použití bezpilotních letounů pro komerční účely bylo zakázáno od roku 2007. Toto rozhodnutí však 7. března 2014 federální soud zrušil, jelikož rozhodnutí nebyla právně závazná. Federální letecké velení se proti rozsudku odvolalo. Obává se, že by mohly mít bezpilotní letouny vliv na bezpečný provoz národního systému vzdušného prostoru, ale také na bezpečnosti osob a jejich majetku a soukromí.

4. Fotoshooting

Realitní makléři by mohli dron použít pro detailní nafocení nemovitostí. Zájemci o koupi domu či pozemku by se mohli seznámit s objektem zájmu jak na vlastní oči, tak z výšky. Právě série atraktivních fotografií z ptačí perspektivy nebo z nedostupných míst by mohly být využity pro komerční účely.

5. Dron jako ovčácký pes

Rozsáhlé pastviny, stáda ovcí či skotu, to vše ohlídá bezpilotní letoun. Díky leteckým záběrům mohou zemědělci také monitorovat růst a zrání plodin. Farmář Robert Blair z Idaho dron již k těmto účelům podle Huffington Post používá.

6. Dohled nad rozmnožováním

Bezpilotní letouny skutečně mohou ohrozit soukromí, avšak dají se také použít pro průzkum rozmnožování volně žijících živočichů. Pro vědce, kteří zkoumají ohrožené druhy, by tak byly drony významným pomocníkem. David Bird, profesor biologie volně žijících živočichů na McGillské univerzitě, využívá bezpilotní letoun pro počítání ptáků a ledních medvědů. „Můžete létat přes ptačí kolonie a ptáci o tom nebudou ani vědět," vysvětlil pro CBC News David Bird.

7 . Dron ve veřejných službách

Kromě hlídání stád a sčítání ptačí populace by mohla bezpilotní letadla také hledat pohřešované osoby. Drony by mohly být nasazeny jako průzkumníci v nebezpečných situacích při záchranných misích.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Absolutně smírčí volby

KOMENTÁŘ

Po politickém dění minulého týdne, které někdo nazývá turbulentním, jiný jej vnímá jako vládní krizi, třebaže jde o normální politiku, na jakou jsme si akorát ...

00:06

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz