Skandál v Brémách: Žáci počítali hlasy a zfalšovali městské volby
PŘEDSTAVY STUDENTŮ O DEMOKRACII
Správní soud v Brémách, svobodném hanzovním městě s postavením německé spolkové země, zjistil masivní manipulace při volbách do tamního parlamentu letos 10. května. Příčinou je špatné sčítání hlasů, na němž se podíleli jako dobrovolní pomocníci žáci brémských škol. Výsledky voleb se podle soudu musejí korigovat. Strana Alternativa pro Německo (AfD) získá o jedno poslanecké křeslo navíc, zatímco sociální demokraté (SPD) o jedno přijdou.
Zemský volební úřad v Brémách nemá dlouhodobě nejlepší pověst. Kritice je vystaven téměř pravidelně o volebních večerech, neboť mu všechno trvá déle a je to komplikovanější než ve zbytku Německa. Úřad nevydává průběžný stav sčítání hlasů a předběžné úřední výsledky jsou také zveřejňovány později, než je to obvyklé jinde. Kandidáti se musejí obrnit trpělivostí, než je jasné, zda byli, či nebyli zvoleni. Občas vypadne elektřina.
To jsou ale všechno spíše maličkosti proti tomu, co nyní konstatoval správní soud v Brémách. Volby 10. května masivně zmanipulovali dobrovolní pomocníci, kterým bylo s výjimkou jednoho staršího vedoucího 16 až 18 let. Rudo-zelená (SPD-Zelení) většina v brémském parlamentu zeštíhlí z pěti na tři mandáty. A euroskeptická AfD získá jedno křeslo navíc. Zatím měla čtyři.
Jak uvádí lokální list Weser-Kurier, soudci správního soudu zjistili mimo jiné nesrovnalosti během postupu sčítání hlasů. Dále nesrovnalosti u absolutních čísel odevzdaných hlasů nebo rozpory u podpisů. Část hlasovacích lístků nešla po volbách najít. U třetiny volebních obvodů došlo při sčítání k chybám, u poloviny k chybám formálním. Některé hlasy si studenti Lloydova gymnázia, kteří je počítali, prostě přidali – bez jakéhokoli podkladu. Někteří komentátoři píší, že demokracie utrpěla masivní škody.
Podle informací listu Bild připomínalo počítání hlasů ve čtvrti Bremerhaven v pravém smyslu slova školku. I když absolvovali příslušný rychlokurz, žáci si podle svědků nebyli jisti, jaké hlasovací lístky měli označit za platné či neplatné. Proti jednomu z žáků už bylo zahájeno oficiálně vyšetřování kvůli falšování voleb.
Pirátské straně (Piraten Bremen), zřejmě jeho favoritům, přiklepl v počítači 45 hlasů, které vůbec nebyly odevzdány.
Magistrát v Brémách nasazení více než pěti stovek žáků ve věku 16 až 18 roků hájí. Aktivní volební právo v brémských městských volbách má každý občan starší 16 let. Studenti tedy fungovali i jako předsedové volebních komisí.
K odhalení neřádů a manipulací v brémských volbách došlo je díky tomu, že AfD, která v Bremerhavenu prohrála jen o několik hlasů, volební výsledek oficiálně napadla. Soud nyní v podstatě potvrdil odhady AfD, že přišla neprávem o 110 hlasů. Strana je s rozhodnutím soudu spokojena a na dalším jednotlivém přepočítávání hlasů netrvá.