Masakr v Tunisu mohl být ještě větší. Útočníci byli opásáni bombami
Teroristé v Tunisu
Ozbrojenci, kteří ve středu zastřelili 21 lidí v tuniském muzeu Bárdá, měli kromě střelných zbraní i sebevražedné pásy s výbušninami. Kdyby policie nezareagovala tak rychle, jak zareagovala, mohl být počet mrtvých i mnohonásobně vyšší. Uvedl to tuniský prezident Al-Bádží Qáid as-Sabsí. V souvislosti s útokem bylo dosud zatčeno přes 20 lidí.
V televizním projevu u příležitosti dne nezávislosti prezident řekl, že středeční masakr byla „velká pohroma“, ale že všechno mohlo dopadnout ještě mnohem hůř. „Jejich (policejní) zásah zabránil teroristům odpálit pásy s výbušninami, což – kdyby se jim to povedlo – by způsobilo smrt až sta lidí,“ uvedl.
Tunisko získalo plnou nezávislost 20. března 1956 a včerejší projev se konal u příležitosti 59. výročí vzniku samostatného Tuniského státu. Tisíce lidí se shromáždily na třídě Habíba Burgiba v centru hlavního města v návaznosti na středeční události, které mohly ohrozit mladou demokracii a uvrhnout zem do zmatků.
The Celebration Ceremony of 59th #Independence Day of #Tunisia is launched by the president #BCE in #Carthage https://t.co/givfXJ84ni
— Beji Caid Essebsi (@BejiCEOfficial)
March 20, 2015
Jedna z účastnic shromáždění, mladá Tunisanka Soumaya Said, prohlásila: „Budeme pokračovat v naší cestě k demokracii.“ Držela přitom ceduli s nápisem: „Jsme Bárdá, jsme Tunisko a jsme proti Terorismu.“ Podobně se vyjádřil i Adib Adela, školní inspektor z jihu země. Ten řekl, že na průvod lidé přišli, aby podpořili mírovou cestu Tuniska, ne tu násilnou.
Někteří Tunisané ovšem situaci nevidí takto pozitivně. Například levicový politik Adela se domnívá, že současné vedení země neučinilo všechny potřebné kroky, aby podobnému krveprolití zabránilo. „Nejdůležitější je provést řádné vyšetřování a zjistit, kdo za tím stojí,“ řekl.
V severoafrické zemi zároveň pokračuje vyšetřování případu. Tamní úřady dosud v souvislosti s útokem zadržely více než 20 lidí, z nichž 10 bylo s útokem spojeno přímo. Podle agentury Reuters to dnes oznámil mluvčí tuniského ministerstva vnitra. Dodal, že vláda spustila rozsáhlou akci proti extremistům.
Útočníci z předměstí
Úřady rovněž zveřejnily předběžné informace o dvou útočnících, kteří při útoku zahynuli. Yassine Laabidi pocházel z dělnické čtvrti na předměstí Tunisu a Hatem Khachnaouchi bydlel ve městě Subaytilah. Oba měli být naverbováni v tuniských mešitách. V průběhu minulého roku pak měli odjet do sousední Libye, kde se měli podrobit výcviku v táboře radikálů.
Události v Tunisu vzbudily i mezinárodní pozornost. Předseda Evropské rady Donald Tusk označil situaci v jižním Středomoří za „nebezpečnou pro Evropu“. „Musíme nabídnout cokoliv, co můžeme, abychom stabilizovali situaci v Tunisku. Nemůžeme říct, že po tomto útoku je Tunisko destabilizováno, ale to riziko je zřejmé,“ uvedl po summitu EU v Bruselu. Britský ministr zahraničních věcí Philip Hammond řekl, že britská vláda „zůstává připravena“ vyslat speciální protiteroristickou jednotku, která by mohla pomoct místním úřadům s probíhajícím vyšetřováním.
Ve čtvrtek odpoledne začala repatriace zraněných turistů. Čtyři Poláci a dva Francouzi tak opustili nemocnici Charles Nicolle, kam byli převezeni po středečním útoku. Jeden Polák před převozem na letiště řekl britskému Independentu, že se se mu dostalo dobré péče a že se do Tuniska „určitě vrátí“. Polský ministr zahraničí potvrdil 3 mrtvé a 10 zraněných občanů Polska.
Tuniská vláda masakr označila za teroristický útok na tuniskou ekonomiku, která se neobejde bez turistů. Prezident Kaíd Sibsí rozhodl rozmístit ve větších městech vojsko a úřady zpřísnily bezpečnostní opatření také kolem hotelů a míst často navštěvovaných turisty. Premiér Habíb Síd slíbil turistům zvláštní ochranu.