Do Německa se za rok přistěhovalo 500 000 cizinců
Migrace v Evropě
Množství cizinců žijících v Německu loni vzrostlo v míře, která je během posledních dvaceti let rekordní. Oznámil to dnes německý statistický úřad. Jeho zpráva nepochybně přilije olej do ohně nynějších vášnivých debat v zemi kolem imigrace.
Podle úředních údajů v Německu během loňského roku přibylo 519.340 cizinců, což je ve srovnání s roku 2013 nárůst o 6,8 procenta. Největší díl tohoto nárůstu, kolem 60 procent, připadá na občany zemí Evropské unie, zejména na Rumuny a Bulhary hledající práci.
Pokud jde o cizince mimo EU, jejich počet stoupl proti předloňsku o pět procent, zatímco nárůst v roce 2013 byl sotva poloviční, tedy méně než 2,5 procenta. Nejvíce loni přišlo uprchlíků z válkou sužované Sýrie, jejichž množství se zdvojnásobilo na současných 61.300.
Obavy z imigrace zvýšily v Německu podporu stranám, jako je euroskeptická Alternativa pro Německo (AfD), a různým skupinám, jako je protiislámské hnutí Pegida.
Čtěte také: Islamisti zabili v bojích německou válečnici
„Přírůstek cizinců v Německu vyšší než loňský jsme zaznamenali pouze v roce 1992, což bylo 613.500 osob, a v roce 1991, kdy přibylo 539.800 lidí,“ uvedl statistický úřad. V první polovině devadesátých let Německo přijalo velký počet uprchlíků z bývalé Jugoslávie, jejíž rozpad provázely krvavé války v Bosně a Chorvatsku.
Ke konci loňského roku německé úřady registrovaly celkem 8,2 milionu občanů jiných států, což odpovídá zhruba deseti procentům z 80 milionů obyvatel Německa. Od roku 1967, kdy se tyto záznamy začaly pořizovat, je to rekordní množství.
Průzkumy mínění ukazují, že podle názoru většiny Němců vláda Angely Merkelové věnuje příliš malou pozornost obavám spojeným s přílivem migrantů. Část veřejnosti ale odpor proti cizincům, zejména muslimům, odmítá. Vedle protestů hnutí Pegida se už konala řada demonstrací, jejichž účastníci imigraci vítají.