Krev a selanka
Plameny a krev na Ukrajině zabírají celé titulní strany. Pak taky trochu té vlády, spekulací o budoucnosti hokejového trenéra Hadamczika. Blesk otevírá zásadní otázku gelu.
Zprávy o dění na Ukrajině doprovázejí expresivní obrazy a expresivní titulky. (MFD: „Ostrými pálí do lidí“). „Muž stojí nad dvěma řadami mrtvol. Pláče. V ruce drží helmu, je celá od krve. Má v sobě otvor po kulce. 'Měl ji na hlavě můj syn,' říká mi,“ začíná svou reportáž z Kyjeva Petra Procházková v LN. Komentátoři při předjímání budoucího dění na Ukrajině vypodobňují různé verze beznaděje. „Ještě když jsem pod vánočním stromkem našel dnes už slavnou knihu Timothyho Snydera Krvavé země, která je zčásti také o nesmírně tragickém osudu Ukrajiny ve dvacátém století, byla to pro mě kniha historická, která se nezdála mít nějaké jasné pojítko s ukrajinskou současností. (…) A teď je to tu najednou znovu,“ píše Luboš Palata ve velmi osobně laděném textu pro Mladou frontu Dnes.
Zprávy z domova v tomhle kontextu působí dost selankovitě a jeden za to je skoro vděčný. Hospodářské noviny píšou o černých hernách a také o snaze prezidenta Zemana oživit svůj fond na umoření státního dluhu, kde se zatím moc peněz nesešlo. „K větší štědrosti hodlá Miloš Zeman případné dárce motivovat společenskou událostí, kterou si naplánoval na duben. (…) On sám se na začátku příštího měsíce má sejít s lidmi zajišťujícími kulturní část akce. 'Mám to rozpracováno, struktura ještě není definitivní,' dodal vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář.“ Evokuje to vzpomínky na, řekněme, kulturní složku předvolební kampaně současné hlavy státu. Nabídne-li ta prezidentský fundraiser program podobně intenzivní, možná by stálo za úvahu mačkat z firem a podnikatelů příspěvky výměnou za příslib, že na něj nebudou muset jít. Ošklivá jízlivost? Nepochybně.
Problematika zájmen není v médiích často provětrávaná, proto oceňuji, že se dostala až na titulní stranu MFD. „Slovo 'jenž' je nejvyhledávanějším výrazem v Internetové jazykové příručce, na kterou se Češi mohou obrátit, pokud si nejsou jistí, jak správně psát. (…) Se zájmeny mají Češi problém obecně. V první desítce nejvyhledávanějších výrazů v internetové příručce jsou hned čtyři. Lidé hledají, kdy napsat 'mě' a kdy 'mně' nebo jestli se píše hledat 'ho' nebo 'jeho'.“
Právo referuje o české spořivosti, kterou v unii podle jakési statistiky překonávají jen Rakušané a Francouzi. „Při pohledu na spořivost české populace podle pohlaví jsou jednoznačně muži větší šetřílkové. Pravidelně jich spoří více než čtvrtina a čas od času více než polovina.“ Žjova. Alespoň vím, co dělat o víkendu – trochu si zaspořit, abych se dostal alespoň do té kategorie „čas od času“. Jinak by to mohlo skončit vyloučením z národa, a to bych nerad.
Lidové noviny mluvily s advokátem Václavem Láskou o kauze pražského dopravního podniku a Ivo Rittiga, právník a aktivista se vyjadřuje docela optimisticky: „Myslím, že celá kauza je jak avantgardní domeček, který je těsně před zhroucením. Myslím tím, že se rozpadne soudržnost té zločinecké struktury. Stačí šťouchnout do správné cihly.“
V Právu je třičtvrtěstránkový rozhovor s Rittigovým právníkem Davidem Michalem. Tvrdí v něm mimo jiné, že provize, již Ivo Rittig z každé jízdenky dostával, byla přiměřená. "... Invence pana Kmetě a přínos pro Neograph byl takový, že se nedá přirovnávat k tomu, že vám někdo dodá kontakt na obchodního partnera. To nebylo čisté zprostředkování.“ Čímž se opět dostáváme k tématu tuzemské jedinečnosti a výjimečnosti, z nějž se stává takový neplánovaný leitmotiv naší rubriky.
Ještě jedna krimi kauza. Soud vzal do vazby Petra Kramného, obviněného z vraždy manželky a dcery v Egyptě. Blesk o případu referuje dost obsáhle, jeho zpravodaje velmi zaujal jeden detail – Kramný před soudce předstoupil s nagelovanými vlasy. „Ďábelský úsměv a pečlivě nagelované vlasy. Tak přijel Petr K. k soudu.“ „Kdy se stačil nagelovat?“ ptá se v titulku. „'Vlasy jsou stoprocentně nagelované, kdyby si je jen upravil vodou, tak by mu už v policejním autě účes nevydržel. Je ale možné, že gel měl ve vlasech už den předtím, pak stačí si vlasy prohrábnout vodou a účes mu bude opět držet tak, jak ho nosil,' komentuje kadeřnice Pavlína Slámová ze salonu Štěpánky Podroužkové.“ „Vyrazil po noci v cele k soudu upravený s vlasy divoce vztyčenými,“ popisuje deník.“ To se jednomu hned uleví, že otázku porostu na hlavě za něj vyřešila zčásti příroda a zčásti holicí strojek nastavený na nejkratší zástřih. Až půjdu do vazby, bude to Blesk mít trochu těžší. Navíc nestál bych o to, aby na mojí hlavě docházelo k „divokému vztyčení“ - ani v cele, ani mimo ni.