Budižkničemové? Sobotka odmítl Zemanovu kritiku služebního zákona
'Dohoda se rušit nebude'
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odmítá vyslyšet výhrady prezidenta Miloše Zemana ke služebnímu zákonu. Podle hlavy státu je chybou nezavádět generální ředitelství státní služby, politické náměstky odmítá jako „budižkničemy“. Sobotka ale kvůli Zemanovi nehodlá na dohodě s pravicovou opozicí klíčové prvky měnit.
„Dohoda na služebním zákonu se kvůli názoru prezidenta rušit nebude,“ vzkázal premiér skrz ČTK. Zopakoval mantru, že další vyjednávání by opozdilo čerpání peněz z Evropské unie. Ministerský předseda se stejným zdůvodněním původně odmítal přistoupit také na výhrady ODS a TOP 09, po kterých koalice původní pilíř státní služby – generální ředitelství – z návrhu nakonec vypustila.
Čtěte také: Superúředník nebude. Pravice uspěla se změnami služebního zákona
„Tady se vytváří při zhruba patnácti ministerstvech třicet budižkničemů, dejme tomu zasloužilých stranických funkcionářů, kteří nebudou nic dělat, budou brát stotisícové platy, a tím pádem budou naprosto zbyteční.“
Prezident využil ke kritice služebního zákona svoje středeční vystoupení v České televizi. Zrušení generálního ředitelství tu označil za chybu, se kterou je ale ochoten se smířit. Celkově přitom vládní koalici kvůli státní službě peskoval – dohodu s opozicí nepovažuje za úspěch.
Nejkritičtější byl Zeman k institutu politických náměstků, kteří na ministerstvech nemají být zodpovědní za řízení žádné ze sekcí. Jejich úkolem má být zastoupení a politická podpora ministra v jinak úřednickém aparátu. „Tady se vytváří při zhruba patnácti ministerstvech třicet budižkničemů, dejme tomu zasloužilých stranických funkcionářů, kteří nebudou nic dělat, budou brát stotisícové platy, a tím pádem budou naprosto zbyteční,“ zlobil se prezident.
Čtěte také: Zeman nesouhlasí s politickými náměstky ministrů
Jestli dohodnuté úpravy povedou nakonec k tomu, že by prezident návrh zákona vetovat a poslal ho z Hradu zpět do sněmovny, ale Zeman ve středu neuvedl.
Mezitím přišel signál zklidnění od ministra pro legislativu Jiřího Dienstbiera (ČSSD). Dienstbiera dohoda z minulého týdne vytočila nejdřív natolik, že se odmítl na dalších pracích na služebním zákonu podílet. A nechtěl do pracovní skupiny vyslat ani svoji náměstkyni Kateřinu Valachovou, která byla v předchozích měsících s normou v intenzivním kontaktu.
Čtěte také: Dienstbier rezignovat nechce, na 'zprznění' zákona si ale trvá
Ve středu večer ale Dienstbier vzkázal, že Valachovou stáhl z dovolené a že se už prací na služebním zákonu znovu účastní i ona. Připojil k tomu detailní přehled toho, jak je vedení státní služby ukotvené v různých státech Evropy. Cesta jeho přimknutí pod ministerstvo vnitra, kterou by se nyní mělo vydat i Česko, je podle jeho výčtu pouze v Bulharsku, Litvě a Lotyšsku.