Pád senátorky za ČSSD: skončila v čele ústavu, možná i ve vládní radě
Odvolání Evy Sykové
Předseda Akademie věd Jiří Drahoš odvolal vědkyni a senátorku Evu Sykovou z čela Ústavu experimentální medicíny AV ČR. Podle něj poškodila dobré jméno instituce. Ředitel Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR Václav Hořejší si myslí, že by vědkyně měla skončit také ve funkci první místopředsedkyně vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace. Hořejší nyní plánuje, že pošle podnět k jejímu odvolání předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) a vicepremiérovi pro vědu a výzkum Pavlu Bělobrádkovi (KDU-ČSL). Fakultní nemocnice Motol navíc prověřuje případy pacientů, kteří se účastnili klinické studie vědeckého týmu Sykové.
V úterý Drahoš odvolal Sykovou z funkce ředitelky Ústavu experimentální medicíny. Drahošův krok musí ještě potvrdit rada ústavu, jejíž předsedkyní Syková je. Vědecký tým Sykové v motolské nemocnici totiž provádí experimentální léčbu amyotrofické laterální sklerózy (ALS) a za terapii si nechával od pacientů podle pořadu Reportéři ČT vyplácet 150 000 korun. Účast na klinické studii je přitom ze zákona bezplatná.
Čtěte také: Senátorka nezákonně vydělává na pacientech, ti platí za falešnou naději
Ministr Bělobrádek v reakci na poslední vývoj situace rozhodl, že bude projednávat působení vědkyně ve vládní radě. „Sejdu se s profesorkou Evou Sykovou a s premiérem Bohuslavem Sobotkou a následně veřejnost seznámím se svým rozhodnutím,“ uvedl. Z rady pro výzkum a vývoj může Sykovou odvolat pouze vláda, té k tomu musí dát podnět právě Bělobrádek z pozice předsedy rady.
Vedení Fakultní nemocnice v Motole už prověřuje jednotlivé případy pacientů, kteří se účastnili klinické studie s kmenovými buňkami. Pokud se podle vedení nemocnice najdou nezpochybnitelné důkazy o placení pacientů za terapii, podá žalobu na poškození dobrého jména.
„Vedení Fakultní nemocnice v Motole se důrazně distancuje od vedlejších pracovních aktivit, které by mohly mít za následek finanční úhradu za účast pacientů s diagnózou ALS v klinické studii probíhající ve FN Motol,“ řekla mluvčí nemocnice Pavlína Danková. Něco takového je podle vedení nemocnice naprosto nepřijatelné. Kromě prověření případů samotných pacientů zahájilo také vnitřní šetření. Kauzu zkoumají právníci.
Jedenasedmdesátiletá vědkyně a senátorka Eva Syková vystudovala Fakultu všeobecného lékařství Univerzity Karlovy (UK) v Praze. Jako lékařka se věnuje biomedicíně – oboru neurovědy. Její specializací je výzkum chorob mozku a míchy a v posledním desetiletí se intenzivně zabývá výzkumem kmenových buněk. Současně podporuje rozvíjející se vědní obor – regenerativní medicínu.
Senátorkou je Syková od října 2012, zvolená byla jako nestraník za ČSSD. Je poradkyní premiéra Bohuslava Sobotky pro vědu a výzkum a od září 2014 první místopředsedkyní Rady pro výzkum, vývoj a inovace. V roce 2008 se také neúspěšně ucházela o místo předsedkyně Akademie věd ČR. Ve volbě prohrála s Jiřím Drahošem. Před rokem se o Sykové spekulovalo jako o možné nástupkyni odvolaného ministra školství Marcela Chládka (ČSSD).
Syková je autorkou více než 600 publikací a spoluautorkou několika patentů. Zastává funkce v mezinárodních organizacích a v roce 2013 jí prezident Miloš Zeman udělil medaili Za zásluhy. Eva Syková je vdaná a má dva syny.