Novinář v rukou islamistů. Unesen dvakrát za čtyři měsíce
ZAJATÝ BRITSKÝ FOTOREPORTÉR
„Byl to nejintenzivnější a nejstrašnější týden v mém životě,“ řekl fotoreportér John Cantlie, který se ve čtvrtek objevil na posledním videu tzv. Islámského státu, o svém prvním únosu v Sýrii v srpnu 2012. O tři měsíce později ho unesli podruhé, když se jel do Sýrie setkat s muži, kteří mu poprvé pomohli ze zajetí utéct.
Ve čtvrtek se na internetu objevilo další video s uneseným novinářem oblečeným do oranžového oblečení. Tentokrát se jednalo o britského fotoreportéra Johna Cantliea a video se od těch dřívějších výrazně lišilo, nejen prostředím ale i závěrem, ve kterém na rozdíl od předchozích nedošlo k zavraždění novináře.
John Cantlie se do zajetí dostal v listopadu 2012 spolu s americkým novinářem Jamesem Foleyem, který byl brutálně zavražděn na prvním zveřejněném videu IS.
Čtěte také: Islamisté uřízli hlavu americkému novináři
Jednalo se ale už o druhý Cantlieho únos. Poprvé byl zajat o několik měsíců dříve v červenci 2012.
„Setkal jsem se s Johnem v Londýně v září 2012. Jel zpátky do Sýrie a chtěl se setkat s bojovníky, o kterých jsem věděl, že mu pomohli utéct,“ napsal korespondent listu Independent a přítel Cantliea Kim Sengupta k důvodům jeho cesty do Sýrie.
Dvakrát během jednoho roku
V době, kdy byl Cantlie poprvé unesen, byla situace v Sýrii podle Sengupty poněkud jiná. Únosy novinářů a humanitárních pracovníků nebyly tak časté, džihádistů bylo pomálu a rebelové bojující proti Asadovu režimu byli zahraničním novinářům v podstatě vděční za to, že o zvěrstvech režimu informují.
Cantliea a jeho kolegu nizozemského fotoreportéra Jeroena Oerlemanse 19. července 2012 unesli britští islamističtí extrémisté pár kilometrů za syrskou hranicí. Únosci jim vyhrožovali smrtí, ale věznění trvalo naštěstí jen sedm dnů. Po týdnu se jim za pomoci opozičních bojovníků z FSA (Svobodná syrská armáda) podařilo ze zajetí utéct.
„Oba jsme během našeho útěku na svobodu byli střeleni, Jeroen do kyčle a já do ruky,“ řekl Cantlie v srpnu 2012 v rozhovoru pro Guardian.
Čtěte také: Islamisté sťali 'v přímém přenosu' už 11 rukojmích
„Lidé jsou unášeni a drženi jako rukojmí několik měsíců, dokonce i let. Naše utrpení trvalo jen jeden týden, ale byl to nejintenzivnější a nejstrašnější týden mého života,“ vysvětloval tenkrát Cantlie. To ještě netušil, že o několik měsíců později se dostane do dalšího zajetí, které bude trvat roky.
V listopadu 2012 byl Cantlie zajat spolu s Jamesem Foleym. Podle ABCNews novináři v Sýrii natáčeli film o prvním únosu Cantliea a jeho dramatickém útěku. Podle Sengupty se chtěl setkat se svými „zachránci“.
Média o jejich únosu podle Sengupty dlouho mlčela na žádost rodin i americké a britské vlády, které měly obavy o jejich bezpečnost. Foleyho rodina později promluvila. Pokrok, který americká vláda udělala, se jim nezdál dostatečný.
Letos byly ze syrského zajetí propuštěny skupiny španělských a francouzských novinářů, protože jejich vlády za ně zaplatily požadované sumy. USA i VB výkupné naopak neplatí a o přístupu britské vlády se zmínil Cantlie i ve videu, které ve čtvrtek zveřejnil IS. Mimo jiné říká, že jeho vláda ho „opustila“.
Čtěte také: Islamisté zveřejnili video s dalším zajatým Britem
Video s Cantliem je již čtvrté v pořadí. Na prvním byl zavražděn právě James Foley, na druhém další americký novinář Steven Sotloff. Na třetím videozáznamu byl sťat britský humanitární pracovník David Haines a v závěru byl ukázán další rukojmí, který má být zabit. Jedná se o Brita Alana Henninga, rovněž humanitárního pracovníka.