Skandály eurokomisaře: let s proruským lobbistou, řeči o šikmoočcích
Kauza německého eurokomisaře
Německý eurokomisař Günther Oettinger použil soukromé letadlo německého obchodníka spojeného s Kremlem, což může být porušením etického kodexu Evropské unie. Nová obvinění přicházejí krátce poté, co se na veřejnost dostaly komisařovy zjevně rasistické a sexistické poznámky. Informuje o tom Euobserver a Deutsche Welle.
Günther Oettinger v květnu údajně letěl do Budapešti na setkání s maďarským premiérem Viktorem Orbánem letadlem Klause Mangolda, kterého německá média označují za „pana Rusko německé ekonomiky“. Etický kodex zakazuje komisařům Evropské komise přijímat dárky dražší než 150 eur. Náklady na let do Maďarska tuto částku přesahují.
Oettinger ale tvrdí, že musel použit letadlo Klause Mangolda jen proto, že nestíhal setkání s maďarským premiérem a že mu podnikatel dopravu nabídl. „Obvinění jsou neopodstatněná,“ napsal politik na svém Twitteru.
Allegations are unfounded: Due to meetings, I could not take scheduled flight to be in time for dinner PM Orban. HU suggested plane Mangold.
— Günther H. Oettinger (@GOettingerEU) 15. listopadu 2016
Klaus Mangold je německý podnikatel a vlastník poradenské firmy, která je spojená s obchodem v Ruské federaci. Také je honorárním konzulem Ruska v německém Bádensko-Württembersku a dříve usiloval o zmírnění sankcí EU proti Rusku.
Podle Niny Katzemichové z německé nestátní neziskové organizace LobbyControl je podnikatel „zjevně lobbista“ a nemá oficiální důvod setkat se s Oettingerem, protože se odmítl zapsat do státního registru lobbistů. Ale Oettinger se s ním údajně sešel i navzdory pokynům EU o zákazu setkání s neregistrovanými lobbisty.
Komisař pro digitální ekonomiku a společnost Günther Oettinger je i z minulosti znám kontroverzními výroky. Před dvěma týdny se Oettinger musel omlouvat za svůj výrok, který pronesl na setkání s německými podnikateli v Hamburku. Na videu z jeho vystoupení zveřejněném na internetu Oettinger paroduje Číňany a hovoří o nich jako o „šikmoočcích“. V prohlášení zveřejněném na webu Evropské komise uvedl, že se nechtěl nikoho dotknout.
Jeho záměrem prý bylo probudit německé publikum. „Pokud Němci zaměří svou politickou práci na snížení věku odchodu do důchodu, zvýšení penzí a podobně, tak by nikdo neměl být překvapen, když prohrajeme celosvětový boj o konkurenceschopnost. Totéž platí pro Evropu jako celek.“
O Valonech, kteří se stavěli proti smlouvě o volném obchodu mezi EU a Kanadou, Oettinger podle médií řekl, že jsou vedeni „komunisty“. Na svou obhajobu eurokomisař řekl, že jeho výroky na adresu belgických Valonů byly chybně citovány.
Za svá slova na adresu Číňanů, politiků, žen či belgických Valonů čelil německý eurokomisař kritice ve své vlasti i v zahraničí.