Nenechte si líbit policejní násilí, znělo na pohřbu v St. Louis

Nenechte si líbit policejní násilí, znělo na pohřbu v St. Louis 1
Svět
Sdílet:

V americkém St. Louis se v pondělí stovky lidí, převážně tmavé pleti, přišly naposledy rozloučit s černošským mladíkem, jehož před dvěma týdny zastřelil na místním předměstí Ferguson bělošský policista. Na smutečním obřadu zazněly výzvy, aby si lidé nenechali líbit policejní násilí. 

Neozbrojený 18letý Michael Brown byl 9. srpna zastřelen šesti ranami krátce poté, co kradl v místním obchodě. Svědectví o incidentu se rozcházejí. Podle jedněch měl Brown ruce nad hlavou, podle jiných se snažil policistovi vytrhnout zbraň. 

V dalších dnech vycházely do ulic Fergusonu stovky lidí, kteří se domáhali co nejrychlejšího vyšetření případu a odsouzení policisty Darrena Wilsona. Kvůli případům rabování vyhlásil stát Missouri na několik nocí mimořádný stav a docházelo ke střetům s policií. 

Otec mladíka však lidi vyzval, aby v den smutečního rozloučení nedemonstrovali. Na rakvi s ostatky ležela baseballová čapka místního klubu St. Louis Cardinals, jehož byl Brown fanouškem. To dokazovala i jedna z vystavených fotografií. Stejnou kšiltovku měl na hlavě, když byl zabit. 

Před kostelem dnes lidé zpívali hymnu amerického hnutí za občanská práva We Shall Overcome. Pokojná atmosféra podle agentury Reuters ostře kontrastovala s násilnými protesty ve Fergusonu v minulých dnech. 

Čtěte také: Policista ze St. Louis: Zabiju kohokoli. Čemu ti černí zvrhlíci nerozumí?

Proudy lidí podle agentury AP navzdory vedru už hodinu před veřejným pohřbem mířily k místnímu baptistickému kostelu. Chrám, který pojme 2500 lidí, se rychle zcela zaplnil. Většina smutečních hostů byli černoši, bělochů bylo velmi málo. 

Na veřejném pohřbu údajně trvali rodiče zastřeleného. Jako první k rakvi přistoupila matka pohřbívaného chlapce, která mu adresovala vzkaz: "Můj synu, nevím, proč si Bůh vybral tebe." 

Hlavním řečníkem při smutečním obřadu byl reverend Al Sharpton, který je duchovním a zároveň bojovníkem za lidská práva. "Tento muž měl nyní zahájit druhý týden studií," připomněl duchovní, který podle agentury DPA hovořil o policejním násilí, jež opakovaně otřásá Spojenými státy. 

Čtěte také: Pistole proti noži? Amerika řeší 9 střel do mladého černocha

Především ale vyzval lidi, aby jednali a násilí jen nepřihlíželi. Policie je prý vyzbrojena jako armáda, ale na veřejné školství se nedostává peněz. "Jde o spravedlnost," prohlásil Sharpton, na jehož vystoupení přítomní reagovali bouřlivým potleskem. Podle DPA nešlo ani tak o smuteční řeč, jako o obžalobu Ameriky. 

Čtěte také: Za všechno může Obama, tvrdí bílá menšina ve Fergusonu

Na veřejný pietní akt vyslal tři zástupce Bílého domu prezident Barack Obama, který je prvním prezidentem USA tmavé pleti.

Mezi truchlícími byl například Will Acklin, jenž přijel ze státu Arkansas. "Když jsem to slyšel, cítil jsem, že musím přijet a projevit svou úctu," řekl agentuře AP 63letý černoch, jenž tvrdí, že má z dětství zkušenosti s policejní šikanou. 

Uložením mladíkových ostatků do hrobu na místním hřbitově však případ ještě zdaleka není uzavřen. Třaskavým tématem je jeho vyšetřování. Velká porota má teprve rozhodnout, zda bude policista Wilson obviněn. Už teď ale kritici poukazují na to, že v porotě je 12 bělochů a jen tři černoši. Kromě toho jsou jednání poroty neveřejná. Mnozí černošští obyvatelé USA se obávají, že policista ujde trestu, a někteří už varovali, že v takovém případě propuknou znovu nepokoje. 

Čtěte také: Bílé děti budou v amerických školách poprvé v menšině

Sdílet:

Hlavní zprávy

Řekni, kde ty děti jsou

KOMENTÁŘ

Ve středu tu Jiří Peňás na příkladu úpadku Pirátské strany psal, že politika už u nás (ale je to víceméně celoevropský jev) vlastně neexistuje. Důležitá a osudo ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz