Jeho stopa zůstane. Zastřelený lev Cecil bude mít vnoučata
POTOMCI SLAVNÉHO LVA
Když americký zubař Walter James Palmer v létě zastřelil nejslavnějšího zimbabwského lva Cecila, celý svět protestoval. Už za několik měsíců by se ale Cecil mohl do africké savany v určitém smyslu vrátit – britský server The Telegraph totiž uvádí, že se mu brzy narodí „vnoučata“.
Cecilovi potomci by na svět měli přijít letos v březnu. Oznámili to britští vědci z univerzity v Oxfordu, kteří ještě za života Cecila pozorovali v rámci zoologického projektu. Vědci připomínají, že se Cecilův syn Xanda před několika měsíci spároval s místní lvicí.
Zprávy o tom, že se slavný lev stane posmrtně „dědečkem“ se na veřejnost dostaly poté, co Obamova administrativa schválila nový zákon na ochranu zvířat. Nová legislativa podle Telegraphu omezuje okolnosti, za nichž si mohou lovci z Afriky přivážet lvy nebo trofeje pocházející z jejich těl zpět do Spojených států.
Tělo zimbabwského lva Cecila stažené z kůže a bez hlavy našli správci na okraji zimbabwské rezervace Hwange na počátku července. Lovec, kterým byl americký zubař Walter James Palmer, podle nich podplatil dva muže, aby Cecila vylákali pomocí mršiny připevněné na voze mimo národní park, kde jej nejprve postřelil šípem a teprve po 40 hodinách ho dohledal a usmrtil.
Palmer, který za povolení zastřelit šelmu zaplatil dvěma mužům 50 000 dolarů (1,2 milionu Kč), se hájí tím, že si myslel, že jedná v souladu se zákonem. „Netušil jsem, že ten lev, kterého jsem skolil, byla místní celebrita, … dokud lov neskonal,“ uvedl Palmer. „Spoléhal jsem se na odbornou radu profesionálních průvodců,“ dodal. Údajné průvodce už zimbabwské úřady obvinily z pytláctví.
Američan Palmer měl kvůli svému loveckému koníčku potíže už v minulosti. V roce 2006 údajně zabil v americkém státě Wisconsin medvěda baribala mimo honební oblast, posléze ho převezl a tvrdil, že ho skolil v povolené zóně. Dostal kvůli tomu roční podmínku a pokutu téměř 3000 dolarů (asi 73 000 Kč).
Lev Cecil ještě za života nosil obojek s GPS údaji, které umožňovaly sledovat jeho pohyb. Byl zahrnut do projektu Oxfordské univerzity. Palmer a jeho průvodci se podle ochranářů pokusili neúspěšně obojek zničit.