Dům hrůzy: syrské ženy nutili k sexu bitím a elektrošoky
75 žen zachráněno z otroctví
Doslova domem hrůzy se pro 75 syrských žen stala dvoupatrová budova v libanonském městě Džunija. Obchodníci s lidmi je sem převezli z válkou zmítané vlasti, aby je mohli prodávat jako sexuální otrokyně. Vězenkyně takto musely nuceně souložit až desetkrát denně, jedinou šancí na krátké opuštění domu byla cesta na blízkou kliniku, kde jim byl proveden potrat. Některým ženám se nakonec podařilo uprchnout a nahlásit otrokáře policii, píše The Guardian, který přináší i fotografie z místa.
Lidští překupníci přiváželi ženy z válečných zón Sýrie, namísto propuštění na svobodu je ovšem prodávali za částku pohybující se kolem 2000 dolarů. Přímo v budově pak byly ženy spoutány a pomocí ran a elektrošoků přinuceny k poslušnosti.
Načerno natřené pokoje měly zvenku zabarikádovaná okna, což mělo ženám vzít jakoukoli naději na opětovné spatření denního světla. Zhruba desetkrát denně pak za každou vězenkyní docházel zákazník, požadující po ní sexuální styk.
Jedinou šancí na alespoň krátké opuštění domu tak mohlo být vyšetření na nedaleké klinice. Těhotenství některé z žen by totiž mohlo kromě klasických zdravotních komplikací omezit zisky otrokářů. V součtu tak zřejmě došlo až k 200 potratům.
Některým ženám se nakonec podařilo utéct na Velký pátek, když využily nepozornosti svých strážců. Po své cestě autobusem do Bejrútu pak upozornily na nezákonnou činnost státní vyšetřovatele.
Skupina kriminalistů nakonec na místě zatkla několik obchodníků s lidmi, poté osvobodila i zbývající uvězněné ženy. Ty byly ale po dvou až třech letech, které strávily v budově, vystrašené a zasahujícím policistům příliš nedůvěřovaly. I tak se ale nakonec nechaly převézt do různých ubytovacích zařízení po celé zemi.
„Těchto 75 žen bylo zachráněno z otroctví, opravdového otroctví se vším co to slovo obnáší. Ztratily jakýkoli pocit svobody svého těla, ale i myšlení. Bylo to skutečné otroctví,“ poznamenal mluvčí libanonské policie Col Joseph Musallam.
Zadržené otrokáře čeká v nejbližší době soud, ve kterém budou zřejmě odsouzeni k několikaletému vězení. Mírnější rozsudek by jim mohla zařídit spolupráce s vyšetřujícími orgány a poskytnutí informací o dalších lidech zapojených do obchodu s lidmi.
Obchodování s lidmi na Blízkém východě vzrostlo zejména v souvislosti s válkou v Sýrii i konfliktech s radikálními teroristy z Islámského státu. Většinu žen unášejí obchodníci právě v Sýrii, často ale zamíří i do pohraničních oblastí Íránu nebo Turecka.