Vraždy, znásilnění... V Haagu začal první proces s exprezidentem

Souzen za zločiny proti lidskosti

Vraždy, znásilnění... V Haagu začal první proces s exprezidentemNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Před Mezinárodním trestním soudem (ICC) v Haagu začal proces s exprezidentem Pobřeží slonoviny Laurentem Gbagbem a jeho pobočníkem Charlesem Blé Goudém, kteří jsou obviněni ze zločinů proti lidskosti. Oba tvrdí, že se cítí nevinní. Gbagbo je první bývalou hlavou státu, která stanula před ICC od jeho vzniku v roce 2002. Dosud tento tribunál odsoudil jen dva velitele konžských milic.

„Jsem nevinen,“ prohlásil před soudem sedmdesátiletý Gbagbo poté, co byla přečtena obžaloba. Gbagbo a Goudé (44) jsou obžalováni z trestných činů vraždy, znásilnění, pokusu o vraždu a pronásledování. Podle prokuratury nesou odpovědnost za násilí po prezidentských volbách v roce 2010, jejichž výsledky Gbagbo odmítl uznat. Mezi prosincem 2010 a dubnem 2011, než se podařilo novému prezidentovi Alassanu Ouattarovi ujmout úřadu, zemřelo při povolebním násilí na 3 tisíce lidí.

Gbagbo tvrdí, že je obětí francouzského spiknutí a že neokolonialisté chtějí získat moc v této západoafrické zemi kvůli kakaovým plantážím a ropným ložiskům. Pobřeží slonoviny je největším vývozcem kakaa na světě. „Je to parodie,“ tvrdí Gbagboova obhajoba, podle níž je bývalý prezident skoro pět let ve vězení bez důkazů. Obžaloba disponuje asi 138 svědky, z nichž ale ne všichni budou předvoláni.

Před budovou soudu v Haagu se ve čtvrtek sešlo několik desítek Gbagbových příznivců, kteří skandovali hesla „Osvoboďte Gbagba!“, „Ostudný proces!“ či „Gbagbo prezidentem“. ICC kvůli zodpovědnosti za povolební násilí a podílu na zločinech proti lidskosti požaduje vydání i Gbagbovy manželky Simone. Její země jí ale odmítá vydat s tím, že za stejné zločiny již byla odsouzena doma ke dvaceti letům vězení.

ICC tvoří 18 soudců z 18 zemí, jedním ze soudců je od roku 2013 i Čech Robert Fremr, který ale nezasedá v senátu, jenž soudí exprezidenta Gbagba.

Očekává se, že proces s Gbagbem a jeho pobočníkem může trvat i několik let. Také v prvním dokončeném procesu před ICC padl verdikt až po tříletém soudu – v roce 2012, kdy byl shledán vinným z válečných zločinů bývalý velitel konžských milic Thomas Lubanga za verbování dětských vojáků v letech 2002 až 2003 během občanské války v Kongu.

Čtěte také: Haagský soud: Srbsko ani Chorvatsko nespáchalo genocidu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články