Rittigovy drobné, narcismus lze odoperovat
Obrazy ze života Iva Rittiga, nějaké ty momentky ze života nás všech – je barvitý, proměnlivý, neměnný, neuchopitelný... asi by se toho při úterku dalo napsat ještě víc, ale za ty peníze...
Právo a Lidové noviny studovaly obvinění v kauze kolem firmy Oleo Chemicals, v níž byl obviněný známý politický podnikatel Ivo Rittig a několik dalších lidí. „Rittigova chyba: o výši miliónových provizí vyjednával osobně“, hlásí Právo. „Kontroverzní lobbista Ivo Rittig si nejnovější obvinění z praní špinavých peněz vykoledoval podle všeho tím, že osobně vyjednával o neodůvodněně vysokých provizích, které společnost Oleo Chemical několik let vyplácela s ním spojované firmě Cokeville Assets. Celkově na její účty odteklo téměř 20 milionů korun. (...) Klíčový dokument, o který detektivové z protimafiánského útvaru opírají obvinění Rittiga, pochází ze 17. října 2008. ‚Ivo Rittig v dokumentu odsouhlasil výpočet odměny poradce týkající se dodávky pohonných hmot s odběrem nad 2000 tun za kalendářní měsíc,‘ uvedli vyšetřovatelé s tím, že provize se od roku 2008 do roku 2011 pohybovaly v rozmezí čtyřiceti až sedmdesáti tisíc dolarů měsíčně.“ Lidové noviny v titulku konstatují, že „Rittiga a spol. obvinili kvůli drobným“. „Podle obvinění v kauze Oleo Chemical, s nímž se seznámil server Lidovky.cz, skupina kolem něj a manažerů petrochemické firmy měla na daních obrat stát o 3,7 milionu korun. Přes nastrčenou firmu podle vyšetřovatelů z Olea vysáli 20 milionů korun, jež měly skončit na Rittigově účtu.“ Co jsou a nejsou drobné posuzovat nehodlám, toho Ala Caponeho nakonec taky dostali kvůli prkotině a svůj účel to naplnilo. Asi už jsem to psal, ale spolehlivým zdrojem údivu či zábavy jsou anglická jména firem, které všelijaké přední zdejší osobnosti za účelem kamufláže zřizují: Cokeville? To jako fakt? Nebo je to nějaký insiderský fórek? Smál se mu někdo?
Mladá fronta Dnes referuje o peripetiích hledání nástupce (nástupkyně) Věry Jourové ve vedení ministerstva pro místní rozvoj. Protahuje se. Šéfovi ANO Andrejovi Babišovi se prý nominace dosavadní nástupkyně Dostálové, již odcházející ministryně doporučila, nelíbí. „Nebyl prý příliš spokojen už s tím, jak Jourová s Dostálovou resort vedly. Eurokomisařce navíc nemůže zapomenout některá její předchozí personální doporučení. Například když mu před několika měsíci přivedla coby kandidáta na primátora Prahy Jana Kasla, se kterým se posléze Babiš rozešel ve zlém. ‚Nejde o to, že se mi paní Dostálová nezdá. Ale proč by nemohla být konkurence?,‘ reagoval Babiš. Ten se s jedním z horkých kandidátů sešel v neděli večer. Podle jeho vyjádření se jedná o ‚překvapivé jméno‘, o koho jde ale odmítá prozradit.“ Představa neobsazeného křesla ministra pro místní rozvoj mi sice tep nezrychluje, ale hnidopišský přípodotek si neodpustím. Pan Babiš přesvědčeně opakuje, že není politik, ale jeden protivný zlozvyky zdejší politické třídy si osvojil – mluvení o lidech jako o takových či onakých „jménech“. Možná už brzy bude i „generovat kandidáty“, pokud to už ovšem nedělá.
Zbyněk Petráček v Lidových novinách komentuje vystoupení Miloše Zemana na Rhodu, především prezidentovo tvrzení, že konflikt na Ukrajině je „chřipka“, zatímco islámský stát je rakovina. „Mezi džihádisty a putinisty je rozdíl. Ti první nás chtějí zabít, těm druhým jde ‚jen‘ o satisfakci za rok 1989 a rozpad sovětského impéria. Putin je nesrovnatelně menším nebezpečím ohledně našich životů. Ale je mnohem aktuálnějším nebezpečím z hlediska toho, k čemu společnost inspiruje, jaká nová pravidla přináší. Jsou to pravidla odmítající dosavadní respekt k hranicím a suverenitě států ve prospěch síly a sfér vlivu. Kdo tvrdí, že islámský terorismus je větším nebezpečím než tato změna pravidel, v duchu už putinovská pravidla přijal.“ Jinými slovy barbarství Islámského státu je pro Česko v tuhle chvíli vnější hrozba, putinismus kombinace hrozby vnější a vnitřní, navíc docela akutní.
S tématem volně souvisí komentář Jana Kellera v Právu. Ohrazuje se proti, ehm, facebookovému statusu Karla Schwarzenberga, který po Zemanově projevu napsal, že bylo špatně pronášet ho rusky, že to asi bylo ve světě zaznamenáno, a že „agenti Lukoilu v jeho okolí očividně splnili svůj úkol“. „Předseda TOP 09 veřejně prohlásil, že prezident této republiky pracuje v cizích službách. (...) Poslanec Schwarzenberg má samozřejmě právo kritizovat po věcné stránce postoje prezidenta. Ideální by bylo, pokud by ještě navrhl, jak postupovat lépe. Jakmile však začne tvrdit, že Miloš Zeman je pod vlivem zahraničních agentů, už se nejedná o výměnu názorů, nýbrž o vážné obvinění hlavy státu, které je třeba v zájmu demokracie prošetřit. Buďto se ukáže jako opodstatněné, a pak bude Miloš Zeman jistě obviněn z vlastizrady, anebo se ukáže být výmyslem, a pak by se měl poslanec Schwarzenberg zodpovídat z šíření pomluv, lží a poplašných zpráv. Stav ani ryba, ani rak, na který jsme si zvykli, je to nejhorší, co nás mohlo potkat.“ Nejhorší.... jasně. Mám nicméně plnou důvěru v to, že dostane-li pan Keller šanci výrazněji do věcí promluvit, nepochybně dojde nápravě. A „stav ani ryba, ani rak“ bude promptně změněn ve stav raka.
V Právu také pozoruhodně nadepsaná soudnička. Pojednává o procesu v kauze machinací s lihem, před soudem je popsali dva svědkové, kteří pracovali ve firmě, jež se jich dopouštěla. Titulek: „Bratři Klöselové práskli systém s lihovými kolky“. Práskli? Odkud se vzalo to pobouření?
V Blesku rozhovor s Romanem Janouškem a kajícným a nespravedlivě trpícím. Obsahuje zajímavý poznatek. Vyzván k reakci na názor psychiatrů, kteří jeho osobnost vyhodnotili jako narcistickou, Janoušek odpovídá: „Odborníci nevzali v potaz moje zranění, ani to, že od operace se mi změnila osobnost. To znamená, že jestli jsem býval narcis, tak to nemohu posoudit. Každopádně teď se jako narcis rozhodně necítím.“ Mám to chápat tak, že narcismus je operativně odstranitelný? To by mohlo vyřešit mnohé problémy.