Darwin jde na věc. Pusťte buldozer na Brusel
Temné síly v akci. Další kandidát na eurokomisaře? Ach, zase ta strašná nejistota.
Mladá fronta Dnes na titulní straně pokračuje v kauze Jany Nagyové, dnes Nečasové. Podle deníku tehdejší premiér Nečas mohl vědět o nelegálním sledování dvou zaměstnanců úřadu vlády – policie se to domnívá na základě odposlechů. Pozoruhodný text MfD přináší na straně 2, je to rekonstrukce „akce Darwin“, tedy protiprávního sledování tehdejší premiérovy manželky Radky a dalších lidí, den po dni.
Pokud někdo nabyl dojmu, že aféra Jany Nagyové odhalila skupinu zkušených a rafinovaných zloduchů, měl by si to přečíst. Místo špionážního thrilleru mu v mysli vytane nikterak neobvyklý obrázek zoufalé nekompetence, trapnosti, absurdity – nic, co bychom důvěrně neznali. „Špiony před domem premiéra totiž už za tři dny odhalí premiérův řidič. (...) Akce Darwin se komplikuje už v dalších dnech. Zprávy, které od špionů Nagyová dostává, nesedí se skutečností – ukazuje se, že se agenti nejdříve nechali od řidiče chytit, poté se zřejmě nalepili na sousedku, která byla Nečasové podobná.“ Jana Nagyová také nechala sledovat řidiče z úřadu vlády a jeho přítelkyni – kvůli obavám, že by se kvůli nim mohly dostat na veřejnost informace o vztahu Nagyové a Nečase. Nakonec na ně „darwinisté“ skutečně sehnali nějaké kompro. „Odvahu je vyhodit ale nenašli. Báli se, že by se jim pomstili.“ Jestli tohle je standardní modus operandi temných sil, tak mohou lidé vystrašení představou všemocných a všehoschopných, již někde vysoko nad hlavami prostých smrtelníků rozehrávají svoje kruté a bezohledné partie, spát o trochu klidněji.
Barvitý dojem z dvoustrany dovršuje inzerát strany LEV 21 Jiřího Paroubka, leaderův portrét doplňuje vskutku kreativní slogan „Pusťte buldozer na Brusel“.
Podle Práva sociální demokracie uvažuje o dalším kandidátovi na českého eurokomisaře, měl by se jím stát ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Deník má za to, že by tak premiér Sobotka vyřešil tři problémy: „urovnat koaliční spor o eurokomisaře, vyřešit vnitrostranické pnutí kvůli Ukrajině a pojistit si přízeň Hradu (Zaorálka by totiž v ministerské funkci vystřídal Hynek Kmoníček.“ Celou konstrukci ale deníku potvrzuje jen anonymní zdroj, navíc ne moc konkrétně. „Zaorálkovi straníci vyčítají jeho postoje k Ukrajině i neúčast při kladení věnců u hrobů vojáků Rudé armády na Olšanech. Obviňují ho také z toho, že neumí řídit ministerstvo, které stále funguje jako za Karla Schwarzenberga. Uvnitř strany se říká, že by to mohl odpracovat v Bruselu.“ Andrejovi Babišovi by prý nominace Zaorálka namísto kandidáta ANO Pavla Teličky nevadila, ministra zahraničí má prý v oblibě. No. K tomu mohu mohu přidat jen jasné a rozhodné nevím.
V Hospodářských novinách se do chmurných prognóz vývoje západní civilizace pouští Stanislav Komárek, starosti mu – podobně jako mnoha jiným – dělá možnost kontroly lidí pomocí informačních technologií. „Větším zdrojem obav je dorůstající generace, v níž je poměrné zastoupení jedinců posedlých kontrolou. Nejedná se jen o kontrolu jiných, ale i sebe samých. Nemutuje mi právě teď nějaká buňka v rakovinnou? Doktore, zapněte prosím systém monitoringu, opravdu nemutuje? A nezmutuje zítra? Co kdyby bylo pozdě? Věčný děs z nevypočitatelnosti světa pak vede k neustálému trýznění sebe i jiných. Tristní myšlenkový svět, který nevěří nejen v nějaký typ prozřetelnosti, ale ani v řízení světa neosobním principem tao, ba ani ne v nějaký způsob seberegulace společnosti či lidského těla, si žádá neustálé kontroly a intervenci.“
Na komentářové stránce Lidových novin zaujme titulek „Hysterie porodila sabotáž“. Zamyslel jsem se a uznal, že porodit sabotáž, byl bych asi taky trochu hysterický.