V Kobani zuří prudké boje. Tanky islamistů vjely do dvou čtvrtí
ISLÁMSKÝ STÁT
Ozbrojenci z hnutí Islámský stát (IS) se ve středu večer po prudkých bojích dostali do dvou čtvrtí pohraničního města Kobani na severu Sýrie. Informovala o tom agentura Reuters. Islamisty předtím donutily k částečnému ústupu cílené letecké údery USA a jejich spojenců, kteří se snaží ofenzivu IS zastavit.
"(Islámský stát) dnes večer vstoupil do dvou čtvrtí s těžkými zbraněmi, včetně tanků. Zemřít mohli civilisté, protože se tam velmi intenzivně bojovalo," řekl jeden z představitelů syrských Kurdů bránících Kobani. Další upřesnil, že jde o východní část města.
Mluvčí amerického ministerstva obrany kontraadmirál John Kirby dnes nicméně před novináři připustil, že pouhé letecké údery Kobani neuhájí. „Samotné nálety k tomu nebudou stačit, nepřinesou řešení a město Kobani nezachrání,“ řekl podle agentury AFP.
„Bylo by tam potřeba schopných jednotek - syrských povstalců a iráckých vládních sil, aby bylo možné porazit Islámský stát,“ dodal mluvčí Pentagonu.
Kurdové již několikrát žádali Spojené státy, aby jim s obranou Kobani pomohli. Dosavadní nálety ale radikály příliš nezastavily a ti po několikatýdenním obléhání začali postupně dobývat klíčové kurdské město.
Jak dnes ale uvedl Ramí Abdar Rahmán z exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), „bojovníci IS byli donuceni se stáhnout z některých oblastí ve východní části města Ajn al-Arab (arabský název pro Kobani) a z jeho jihozápadních předměstí“. „Nyní už džihádisté neoperují na západě města, ale stále si udržují určité pozice na východě a na jižních předměstích,“ řekl Rahmán. Důvodem jejich částečného stažení jsou prý spojenecké nálety, které usmrtily několik bojovníků a rovněž zasáhly nejméně čtyři jejich obrněné vozy.
Čtěte také: Islámský stát prý používá střelivo i z Česka
Boje vyhnaly z oblasti na 180 000 převážně Kurdů, kteří uprchli do sousedního Turecka. Islamisté v pondělí ve východní části města vyvěsili svou černou vlajku. Spojenci prý na jejich postup reagovali zdvojnásobením leteckých úderů a zaznamenali částečný úspěch. „Nyní jsou za branami Kobani. Bombardování bylo velmi účinné a IS byl vytlačen z mnoha pozic,“ potvrdil agentuře Reuters i jeden z představitelů Kobani. Jeden z místních aktivistů na sociální síti Facebook dokonce napsal, že některé ulice na jihovýchodě města „jsou plné mrtvých bojovníků DAIŠ“, což je arabská zkratka pro Islámský stát.
Podle organizace SOHR v bojích o město dosud zahynulo nejméně 412 lidí, skutečný počet obětí bude ale pravděpodobně ještě mnohem vyšší.
Velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM) informovalo, že Spojené státy a Spojené arabské emiráty podnikly během úterý a dneška devět úderů na pozice islamistů, z toho šest bylo zacílených do okolí města Kobani. Tam se jim podařilo zničit několik obrněných vozů i dělostřelecké baterie.
Čtěte také: 'Bojím se, že zemřu," napsal rukojmí Islámského státu rodičům
„Všechna letadla opustila bezpečně oblast útoku,“ uvedlo velitelství. Dodalo, že USA a jejich spojenci Británie a Nizozemsko podnikly rovněž během uplynulých dvou dnů pět náletů na islamisty v Iráku.
Na leteckých úderech Američanů proti pozicím IS v Sýrii se podílejí Bahrajn, Jordánsko, Katar, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty. V Iráku se k Američanům připojili Britové, Francouzi, Belgičané, Dánové a Nizozemci. Nedávno pak své zapojení oznámili Australané a Kanaďané.
Ministři zahraničí Spojených států John Kerry a Británie Philip Hammond, který je v USA na návštěvě dnes podle agentury AP dali opatrně najevo, že nejsou proti vytvoření nárazníkové zóny na syrském území podél hranic s Tureckem, jak o to žádá Ankara s cílem ochránit turecké území. Nicméně tuto věc je podle nich potřeba pečlivě zvážit.
Mluvčí Pentagonu Kirby na své tiskové konferenci k tomu poznamenal, že tato nárazníková zóna nyní nepatří ke zvažovaným vojenským možnostem. Avšak patří k „hlavním tématům pokračujících diskusí“, řekl podle Reuters.
Čtěte také: Podřezávání zajatců? Islamisti ztrácí pozice a odvádějí pozornost