Itálie a Německo dostaly z Bruselu „zelenou“ pro platby za plyn v rublech, píše Reuters
PLATBY ZA RUSKÝ PLYN
Německé a italské společnosti si mohou založit a otevřít bankovní účty v rublech, aby mohly nadále kupovat a obchodovat s ruským plynem. Rublové účty pro německé a italské firmy odkývla Evropská unie po dlouhodobém jednání se oběma zeměmi, které tím tak nebudou porušovat sankce proti Moskvě, uvádí agentura Reuters s odvoláním na dva diplomatické zdroje. Legální nákup ruského plynu kritizuje teď například polský poslanec Janusz Kowalski a dovolává se rezignace šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové, píše polský deník Do Rzeczy.
Ruský požadavek platit za plyn v rublech po zahraničních kupcích odhaluje míru, schopnosti a odhodlání evropských zemí zakročit po ruské agresi na Ukrajině. Německo a Itálie se při jednáních s EU dohodly, že si otevřou rublové účty, aby mohly pokračovat v nákupu ruského plynu bez porušení sankcí. Účastníci jednání agentuře Reuters řekli, že rady zástupců Evropské komise byly záměrně nejasné, aby umožnily zemím otevřít účty v rublech a pokračovat v nákupu ruského plynu.
Kremelské rozhodnutí, aby si evropské "nepřátelské" státy založily rublové účty u ruské Gazprombank rozděluje země EU. Polsko, Finsko a Bulharsko rezolutně odmítly splnit požadavky Moskvy, čímž si vysloužily zastavení plynových dodávek.
#Germany & #Italy have allowed companies to open accounts with the #Russian owned Gazprombank to buy gas from 🇷🇺 in rubles. This follows unofficial guidance from the #EU that it would not technically violate sanctions, despite weakening them significantly. https://t.co/V0Xep3pi9h
— OSINT Aggregator (@AggregateOsint) May 22, 2022
Podle Reuters bruselské úřady vydaly dva soubory pokynů, které ukazují, jak nakupovat ruský plyn bez porušení sankcí. Základní legální cesta je ale přesto mlhavá: sami představitelé EU během jednání za zavřenými dveřmi radí firmám, aby si neotevíraly rublové účty.
"Člověk má dojem, že to nechává dveře otevřené pro podnikání jako obvykle," říká jeden z bruselských diplomatů. Dodává k tomu, že EU riskuje podkopání vlastní jednoty, když nechává společnosti v některých zemích otevírat rublové účty a jiné ne.
"Potřebovali vytvořit úroveň kreativní nejednoznačnosti," dodává další diplomat s odkazem na radu Komise s tím, že účelem kreativní nejednoznačnosti je vytvořit "dostatek prostoru pro různé interpretace". Mluvčí Komise k tomu dodal, že společnostem údajně není „doporučováno“ otevírat rublové účty, ale více to Komise nekomentovala.
Agentura Reuters dodává, že Berlín po dlouhém jednání s Bruselem tak povolil německým dovozcům plynu otevřít si rublové účty a platit za ruský plyn v rublech. Němečtí obchodníci s plynem tedy dostali posvěcení od EU a mohou přes účet u Gazprombanky obchodovat s Ruskem, aniž by porušovali Západem uvalené sankce na Moskvu.
Italský premiér Mario Draghi výsledky jednání vlády s Evropskou komisí o možnostech legálního nákupu ruského plynu popsal jako "šedou zónu" s tím, že už minulé úterý si italská energetická společnost ENI otevřela rublový účet.
Tento týden Rusko oznámilo, že polovina z asi 50 západních obchodníků, kteří ruský plyn nakupují, si otevřela účty v rublech.
EU ve svých písemných pokynech dále uvádí, že společnosti mohou nakupovat ruský plyn bez porušení sankcí, pokud platí v měně svých stávajících smluv – a prohlašují, že tak plní své smluvní závazky. Pokyny však výslovně neříkají, že otevření účtů v rublech by bylo porušením sankcí EU.
Kritika z Polska
Nejasnosti a nevyvážená jednání ohledně obchodu zemí EU s Ruskem rázně kritizuje polský poslanec menší strany Solidarna Polska Janusz Kowalski. Poslanec požaduje rezignaci předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové a eurokomisaře Franse Timmermanse, píše deník Do Rzeczy. "To je neuvěřitelný skandál! Mělo by to skončit rezignací," říká Kowalski a dodává, že Evropská komise v čele s Němkou Ursulou von der Leyenovou z Evropské lidové strany "povolila Německu a Itálii financovat Putinovu válku na Ukrajině".
Podle výzkumné pracovnice z Oxfordského institutu energetických studií Katjy Yafimavaiové neexistuje žádný právní základ, který by naznačoval, že otevření rublových účtů porušovalo západní sankce.
"V písemných pokynech není nic, co by bránilo kupujícím otevřít si rublové účty. Přesto, že ústní prohlášení Evropské komise vytváří řadu nejednoznačností, tak záleží na písemných pokynech," uzavírá.