Po Nagyové přichází kauza Hyacint

Komentáře
Ondřej Štindl
Sdílet:

Žár trvá – taky jste si možná všimli. Zítra začíná mistrovství světa ve fotbale a já ještě nejsem vzrušený. Asi je to tím, že žár trvá. Přes oslí můstek pochodem vchod!

Vzrušený či rozrušený by – dle otvíráku Lidových novin soudě – mohl být ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. „Poplach v ČSSD: Škodí nám Ukrajina i Zaorálek,“ hlásí titulek. Ukrajinská krize podle deníku „štěpí sociální demokraty“ a „ubírá jim voliče“. „Zahraniční politika dostává denně desítky naštvaných dopisů a emailů, ve kterých lidé kritizují především postoje ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka. Zároveň se do ministra zahraničí opřel i vicepremiér a ministr financí z koaličního ANO. Andrej Babiš má výhrady k – podle něj – nedostatečné aktivitě Zaorálka na poli zahraniční politiky. (...) ‚Pravda je, že mnoho našich voličů volá po objektivním hodnocení situace na Ukrajině a vyjadřuje rozčarování nad některými výroky našich politiků,‘ připustil poslanec Jeroným Tejc, který patří ke kritikům současného premiéra Bohuslava Sobotky.“ Nejsem si zrovna jistý, že se desítky naštvaných emailů dají klasifikovat jako „poplach“ nebo důvod k němu. Bouřku tohoto typu dokáže vyvolat i relativně malá skupina, když je motivovaná. Věřím ale tomu, že významná část voličů ČSSD sympatiemi tíhne spíš k Rusku, otázka je, jak dalece to stranu může ohrožovat, skoro bych řekl že tolik ne, ale je to jenom takový tip. Spíš odhaduju, že se ten ukrajinský klacek ve vnitrostranickém střetu momentálně nabízí, tak se používá. Žádná věda.

Právo píše o údajném krachu plánu Miroslava Kalouska spojit v senátních volbách pravicové strany, nenasazovat v některých obvodech kandidáty proti sobě – hlavně v tradičních baštách levice na severu Čech a Moravy. Proti prý jsou Starostové a nezávislí. Deník cituje jejich předsedu Martina Půtu. „Jsem zastáncem toho, abychom podepsané dohody dodržovali, ale nejsem si zcela jistý, že součástí smlouvy s TOP 09 je i dohoda s ODS.“ „Starostové nyní mají potíž hlavně v České Lípě, kde za ně chce do Senátu kandidovat starosta obce Okrouhlá Jiří Vosecký. Odmítají proto podporovat bývalého senátora ODS Karla Tejnora, jenž je zároveň radním v České Lípě a na podzim tam chce být starostou.“

V pátek bude první výročí policejního zátahu proti Janě Nagyové a dalším. Václav Dolejší si v komentářové rubrice Mladé fronty Dnes představuje „alternativní historii“. Co by se mohlo stát, kdyby aféra Nagygate nenastala. Podle něj by ODS a vůbec pravice měly v řádných sněmovních volbách, jež se měly konat letos v létě, měla jakous takous šanci. Popisuje tehdejší situaci. „Hnutí ANO znají jen lidé z okresních kulturáků, které se svou roadshow navštívil Andrej Babiš. Jeho hnutí některé agentury pro výzkum veřejného mínění vůbec neregistrují, jiné mu přisuzují sotva půl procenta hlasů. Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury vůbec neexistuje. Ekonomika konečně oživuje, po dlouhé recesi je první čtvrtletí v plusu. Preference zatracované ODS pomalu opět rostou, dohromady s TOP 09 už mají stejně silnou podporu veřejnosti jako opoziční sociální demokracie.“ Václav Dolejší navíc připomíná, jak moc rozděleně tehdy ČSSD působila, jak silný se zdál být vliv prezidenta Zemana a jeho křídla. Mohlo tedy být všechno jinak? To se asi dá říct vždycky. Zároveň se ale domnívám, že ten příklon k novým a ideově nedefinovaným stranám by asi přišel i bez Nagygate – jejich vágně artikulované naštvání odpovídalo náladám značné části voličů. Aféra kolem Jany Nagyové asi některé věci urychlila, katalyzovala je, existovaly by ale i bez ní a nakonec by se projevily. A ještě poznámka, která už s Dolejšího textem nesouvisí. Mám trochu potíž s chápáním tehdejších událostí jako nějakého brutálního zásahu zvenčí do světa politiky ve smyslu „uniformy odstavily vládu“. Strůjcem pádu vlády Petra Nečase byl Petr Nečas. Trestní dimenze skutků, jejichž stíhání tehdy bylo s velkou pompou zahájeno, mohla být všelijaká. Ale na odstoupení premiéra to stačilo víc než dost.   

Hospodářské noviny se mimo jiné zabývají hnutím Pro Prahu, jemuž poslední dobou věnují velkou a docela příznivou pozornost LN a MFD. Podle deníku hnutí „lanaří Bémovy odchovance“. Mimo jiné starostu Kbel Pavla Žďárského a někdejšího primátora Jana Koukala (ten se za Bémova odchovance označit nedá). Hnutí prý uvažuje i o starostovi Prahy 7 Markovi Ječménkovi nebo náměstkovi Pavla Béma Pavlovi Klegovi. Šéf hnutí Zbyněk Passer k Bémově éře. „Byla problematická, jednoznačně souhlasím. Ale podívejte se, jak lidé z komunálu hodnotí éru Béma a jeho nástupců dnes. Ve finále řeknou, že z dnešního úhlu pohledu by vlastně přivítali nějakou míru korupce, kdyby ji provázely nějaké investice – třeba opravy silnic, kanalizace nebo se stavěly školky.“ Pane jo. Možná by to chtělo pořídit si plynovou masku, zjevně se blíží skutečně svěží vítr.

Blesk přináší významnou kauzu z Brna. „Jmenuji se Hyacint! To tvrdil brněnským policistům ošuntělý cizinec (44) bez domova, kterého kontrolovali u brněnské přehrady. Zároveň se jim neváhal prokázat pionýrským průkazem se ženským jménem a tvrdit, že je poručík.“ Cítím to v tomhle horku tak nějak podobně. Navíc – co je na tom vlastně divného? Když Hyacint, tak poručík, když poručík, tak pionýrka.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Spiknutí neinformovaných

KOMENTÁŘ

Minule jsem tu psal o nešťastném zvyku českých politiků zaujímat vyhrocená stanoviska ke světovému dění – čím odlehlejší, tím lépe. Spekulace zní, že politici ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz