Evžen Plocek, komunista, který se stal živou pochodní

Protest proti okupaci

Evžen Plocek, komunista, který se stal živou pochodní
Evžen Plocek si pro sebeupálení vybra symbolicky Velký pátek, kdy byl ukřižován Ježíš Kristus. Foto: wikipedia
2
Domov
Sdílet:

Před pětačtyřiceti lety se 4. dubna zapálil na protest proti srpnové okupaci muž jménem Evžen Plocek. 

Jana Palacha, který se upálil v lednu 1969 na protest proti okupaci vojsky Varšavské smlouvy, následovalo sedmadvacet lidí, známý je však jen Jan Zajíc, méně pak Evžen Plocek, Josef Hlavatý, Jaroslav Malinka. Z těchto takzvaných živých pochodní Plocek a dalších šest na následky popálenin zemřelo. Jeho čin je však od ostatních odlišný. Evžen Plocek, který pocházel z křesťanské rodiny, si vybral pro svůj protest symbolicky Velký pátek. Den, kdy byl ukřižován Ježíš Kristus.

Plockův čin je však také zmiňován ve spojitosti s jeho členstvím v komunistické straně, do které vstoupil kvůli kariéře v 50. letech, v době největších represí. Jako funkcionář odborového hnutí se také měl účastnit Vysočanského sjezdu, který byl zrušen kvůli okupaci vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Právě po srpnových událostech ztrácel Plocek naději, že by mohlo dojít ke změně režimu, a tak se rozhodl protestovat jako Jan Palach.

Hořícího Plocka si spletli s pouťovou atrakcí

V pátek 4. dubna 1969 se devětatřicetiletý Plocek po práci naposledy zastavil za svými rodiči. Od nich šel na jihlavské náměstí, kde si v jednom z průchodů oblékl kabát a nalil na sebe dvě lahve ředidla. Sirkou škrtl před budovou okresního výboru KSČ, kde zanechal dva složené papíry s texty "Pravda je revoluční - napsal Antonio Gramsci" a "Jsem pro lidskou tvář - nesnáším necit - Evžen". Vzápětí vzplanul.

Na náměstí bylo tehdy mnoho lidí, jelikož se šli o velikonoční pouti pobavit na houpačky a kolotoče. Přihlížející se proto chvíli domnívali, že jde o nějakou atrakci. Než se jim podařilo Plocka uhasit, byl už popálený na dvou třetinách těla. V jihlavské nemocnici zemřel po pěti dnech.

Evžen Plocek takto opustil rodiče, bratra, ženu a patnáctiletého syna Jiřího, který se s jeho činem nedokázal vyrovnat. Namísto, aby pokračoval v odkazu svého otce, v osmdesátých letech podle České televize podepsal spolupráci s StB. Jako zaměstnanec čerpací stanice informoval o možných kontaktech cizích řidičů s českými občany.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Absolutně smírčí volby

KOMENTÁŘ

Po politickém dění minulého týdne, které někdo nazývá turbulentním, jiný jej vnímá jako vládní krizi, třebaže jde o normální politiku, na jakou jsme si akorát ...

00:06

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz