Průlom v solární energii: panely budou průhledné jako sklo
Samonabíjecí mobil i okna vydávající energii
Okna domů, celé prosklené budovy, ale dokonce třeba i mobil nebo tablet se za pár let zřejmě stanou zdrojem elektrické energie. Nosiče solárních panelů z nich vytvoří nová průhledná technologie, která se dá nalepit na sklo, aniž by zamezila výhledu či průniku světla.
„Technologie se může nasadit na výškové budovy s mnoha okny, stejně tak na jakýkoli druh elektronických zařízení jako je mobil nebo tablet. Nakonec totiž chceme dosáhnout toho, aby se solární panely umisťovaly tak, aby o nich člověk vlastně ani nevěděl,“ komentoval profesor Richard Lunt z Michiganské státní univerzity, která na vývoji technologie spolupracuje se společností Ubiquitous Energy ze Silicon Valley.
Vědci tak v první řadě počítají s tím, že se technologie vyzkouší na displejích mobilních telefonů, které by se pak prakticky nemusely dobíjet. Pokud se osvědčí, nic nebude podle odborníků bránit masovému využití na oknech budov, které by umožnilo vylepšit energetickou bilanci celých domů.
Průhledné solární panely mají podobu tenké čiré organické vrstvy, která se připevní přímo na sklo. Výhodou tohoto materiálu je také nízká hmotnost, částečná ohebnost a možnost články panelu umístit na jakýkoli povrch.
Čiré panely? Revoluční novinka
Ovšem největší přednost panelu představuje jeho průhlednost. Technologie v případě aplikace na okenní tabule nebrání ve výhledu, ani v průniku přirozeného světla. Vědci na transparentních solárních panelech pracují už nějakou dobu. Dosud byl ale problém, že různé varianty panelů pohlcovaly viditelné spektrum světla či se zbarvovaly.
Transparentní technologii nazvanou TSL tvoří sloučenina organických solí, která absorbuje světlo ve spektru neviditelném lidskému oku a zbytek propustí skrz. Zachycené světlo z infračerveného a UV spektra se pak pomocí koncentrátu vede do okrajů panelu, kde je umístěn malý solární panel v podobě tenkého rámečku.
V následujícím video příspěvku profesor Richard Lunt z Michiganské státní univerzity vysvětluje podstatu čirých panelů:
Účinnost až 10 procent
Účinnost nové technologie je podle odborníků zatím nižší, než u klasických křemíkových panelů. Přeměnit v elektrickou energii dokážou zhruba 5 až 10 procent dopadajícího světla.
U poloprůhledných panelů byla účinnost přeměny světla na energii oproti těm čirým zhruba 7 procent. Klasické křemíkové panely se pak pohybují kolem 18 procent. Největší účinnost v přeměně světla na energii má zatím organický model výzkumníků z Tel Avivu, a to asi 25 procent.
Oproti klasickým panelům je ale výroba těch organických energeticky mnohem méně náročná a bez použití toxických materiálů. Na trhu by se novinka mohla objevit za pár let. Kolik bude transparentní technologie stát, ale zatím není jasné.
Vědci z michiganské univerzity také ve svém oficiálním výstupu neuvedli informace ohledně životnosti vrstvy, což může být jejich další nevýhodou. Ta se u křemíkových panelů pohybuje okolo 25 až 30 let.