Lhal Obama o smrti bin Ládina? Pákistánec potvrzuje dřívější zprávy
Smrt Bin Ládina
Od smrti Usámy bin Ládina uplynuly na začátku května čtyři roky a americký novinář, držitel Pulitzerovy ceny Seymour Hersh přišel před několika dny s novými zjištěními, které Bílý dům usvědčují ze lži o dostižení jednoho z nejbezpečnějších mužů historie. Jeho informace nyní potvrzuje i pákistánský novinář Amir Mir.
„Hershovo zjištění jasně ukazuje na to, že to byl bývalý důstojník pákistánské tajné služby, který udal Usámovu polohu,“ říká Mir pro Independent. Podle Mirových informací z nejvyšších kruhů pákistánských bezpečnostních služeb se mělo o brigádního generála Usmana Khalida.
Ten měl zároveň v minulosti přesvědčit známého pákistánského doktora Shakila Afridiho, aby se podílel na falešné kampani pro vakcinaci proti obrně organizované CIA, díky které se povedlo získat bin Ládinovo DNA, čímž se potvrdila jeho přítomnost v městě Abbottábad, kde byl později zabit.
Čtěte více: Američané zasahovali proti Al-Káidě, omylem zabili i rukojmího z USA
Podle Hershových informací žije Khalid se svou rodinou v současné době ve Spojených státech a spolupracuje jako poradce CIA. Informace deníku South Asian Pulse ale naznačují, že Khalid zemřel v Londýně v dubnu loňského roku.
Usáma bin Ládin měl být podle oficiální verze zastřelen 2. května 2011 při rozsáhlé razii elitních jednotek amerického námořnictva Navy SEALs v domě v Abbottábádu na severu Pákistánu. Hersh se snaží na základě informací od bývalých důstojníků americké armády dokázat, že za likvidací šéfa teroristické sítě Al-Káida ale nestojí jen USA, ale hlavně pákistánská armáda i tajná služba.
Washington dosud uváděl, že akci z května 2011 podnikl sám, bez vědomí pákistánských úřadů. Bin Ládin prý v době akce nebyl na útěku, ale ve skutečnosti byl v zajetí pákistánské vojenské zpravodajské služby. „Nejočividnější lží“ podle něj bylo tvrzení, že dva nejvýše postavení představitelé pákistánské armády, tedy náčelník generálního štábu a šéf vojenské zpravodajské služby ISI, o americké akci nevěděli.
Bin Ládin se navíc údajně v Pákistánu v době zásahu neskrýval, jak prohlašovala americká vláda. Ve skutečnosti ho prý ISI v Abbottábádu od roku 2006 držela jako zajatce, kterého využívala v úsilí o utlumení činnosti Talibanu a Al-Káidy.
Čtěte více: Bílý dům lže. Pákistánci bin Ládina prodali USA, tvrdí novinář
Bílý dům celou situaci nechce komentovat a jakákoliv nařčení ze lži odmítá. Podle tiskového mluvčího národní bezpečnostní rady ale Hershův příběh obsahuje velké množství nepřesností a nepodložených informací, kterými se nemá smysl zaobírat.