Země, kde zmizelo značení
Situace na „pasyfrontě“ se jakž takž uklidňuje, trochu ji vyhrotil šturm Miloše Zemana na stránkách Blesku, o podpůrné palbě Jiřího Ovčáčka ani nemluvě.
Takže prezident v Blesku. Toho si už stihli všimnout všichni. Aby taky ne, člověk většinou tak nějak zaregistruje, když hlava státu „ženským genitálem dráždí dál“. K interview. Nic extra. „Já jsem se připravoval na kritiku Pussy Riot, což znamená v překladu ‚ku*dí řev‘, a právě protože v souvislosti s dopisem pana Gorbaněvského (syna Zemanem vyznamenané ruské disidentky Natalje Gorbaněvské, pozn. red.) o politických vězních v Rusku nepovažuji Pussy Riot za ideální příklad politického vězně. Citoval jsem některé výrazy z jejich písní, které byly skutečně vulgární.“ Drobnost. Docela iritující (a zdaleka nejen Zemanův) zvyk důležitě konstatovat, že něco (někdo) není ideální a vyvozovat z toho nějaké závěry. Takže jenom pro jistotu. Na tomhle světě není ideální nic a nikdo. Dokonce ani já ne. Ale přesto dopředu hlásím: pokud by se náhodou stalo, že by mě někdy v budoucnu zavřeli po nějakém procesu jak z definice pakárny, ztraťte za mě vzdor té neideálnosti slovo.
Mladá fronta Dnes si všímá výkonů prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka na včerejší tiskové konferenci. „Tisková konference se chýlí ke konci, přichází dotaz na nové díly Krtečka (s pandou), které po Zemanově intervenci v Číně natočí tamní televize. Ani teď Ovčáček nevypadne z role. Zcela vážně poučuje ty, kdo si dovolili tuto aktivitu hlavy státu na oficiální návštěvě zlehčovat, o symbolickém významu pandy a oblibě Krtečka u Číňanů: ‚Syn čínského prezidenta patří mezi obdivovatele této animované postavičky a to si myslím, že mluví za vše.“ To jistě mluví. Snažil jsem se o tom klučíkovi dozvědět víc, ale v online biografiích čínského prezidenta Si Ťin-pchinga jsem se o synovi nic nedočetl, nanejvýš o dceři, která prý v roce 2010 nastoupila na Harvard – možná má v pokoji na koleji plyšového krtečka, jeden nikdy neví. Jinak. Zpráva v MFD je opatřena titulkem „Omluva za vulgarity? Není proč. A přestaňte zlehčovat pandy“. Zlehčování pandy – ty by mohla být velmi pěkná skutková podstata v nějakém našem příštím trestním zákoníku.
Právo na titulní straně hlásí neúspěch ministra Dienstbiera, jehož prý „Sobotka odepsal“. Nikoli jako ministra, ale jako možného prvního místopředsedu sociální demokracie. Dienstbier se o tu funkci chce ucházet, předseda ČSSD ale podpořil ministra vnitra Milana Chovance. „Je to týmový hráč, sociální demokracii nerozděluje, ale spojuje a mohu počítat s jeho pomocí při potřebných reformách, které chci v ČSSD prosadit.“
Na otvíráku Lidových novin zpráva o chystané cestě Vojtěcha Filipa do Moskvy. „... jede do Ruska na pozvání místopředsedy Státní dumy Sergeje Železňaka, který je kvůli podílu na anexi Krymu na evropském a americkém seznamu nežádoucích osob.“ Předseda sněmovny Jan Hamáček: „Dialog s Ruskem je potřeba a já nevidím důvod, proč mu bránit.“ „Fakt, že Vojtěch Filip jede do Ruska s oficiálním podpisem, a nikoli soukromě, znamená, že mu budou proplaceny cestovní náklady a bude se moci při jednání zaštiťovat sněmovní autoritou. Důvod spěchu předsedy českých komunistů do Moskvy není zcela zřejmý. Vojtěch Filip nechtěl sdělit, s kým a o čem bude v ruské metropoli jednat, už minulý týden a včera tomu nebylo jinak. ‚Někdo tam jet musí, když o tom nebyl konsensu,‘ odpověděl na dotaz LN, proč jede do Moskvy, přestože se proti cestě postavilo několik klubů a vyslání delegace padlo.“ Ano, taky si to pamatuju z časů pro Vojtěcha Filipa radostnějších. Vždycky někdo do té Moskvy musel. Když už jsme u místně specifických podob retra. Ve stejném deníku je rozhovor s pražským zastupitelem za trojkoalici Ondřejem Mirovským. Může mít problém s hlasováním pro novou radu. „Soudy vyřešily problém s Karlem Březinou. Druhý problém je Jan Slezák, který v devětaosmdesátém velel pohotovostnímu pluku a zasahoval proti studentům. Už jednou v radě města skončil. Nyní strana zvažuje, že ho bude nominovat znovu. Pro to bych opravdu zvednout ruku nemohl.“
V Blesku obvyklá série lapidárních titulků, skládajících dohromady jakousi minimalistickou akční lyriku. Dělník spadl“, „Srazil a odvezl“, „Chtěl sex“, „Zmizelo značení“. V tom možná spočívá zásadní problém téhle země. Nějak nám tu zmizelo značení.