O peníze z daní nestojíme, chceme omluvu, říkají majitelé growshopu
Zlomový rozsudek v kauze growshopů
Zlomový rozsudek, kdy soud vzal rozum do hrsti. Tak se popisuje rozhodnutí pražského městského soudu, který potvrdil dřívější osvobozující verdikt vynesený nad majitelkou dvou growshopů. Ta byla v rámci rozsáhlého policejního zátahu před třemi lety obviněna z šíření toxikomanie. Téměř to položilo její rodinu i podnikání. Náhrada škody ji ale nezajímá, vrátit chce hlavně zabavený majetek a omluvu.
„Chceme hlavně zpět zabavený majetek, jde o zboží za miliony korun. Požadovat budeme také omluvu od pana Frydrycha (Jakub Frydrych, ředitel Národní protidrogové centrály – pozn. red.). Pokud ji dostaneme, od náhrady škody nejspíš upustíme. Stejně bychom ji platili my, daňoví poplatníci,“ řekl deníku ECHO24.cz Martin Livický, který spolu se svou partnerkou Renatou Zoubelovou provozuje growshop v Praze a Jičíně.
„Podnikáme stále. Období ale, které následovalo po policejní razii, bylo velmi náročné finančně i životně. Žena byla v šestinedělí, přestala kojit, měli jsme problémy se sociálkou, v jednu chvíli i hrozilo, že nám odeberou dceru,“ dodal Livický.
Městský soud v Praze potvrdil na začátku týdne osvobozující verdikt nad Renatou Zoubelovou, která v obchodním rejstříku figurovala jako majitelka obou growshopů. Ta byla v rámci rozsáhlé policejní razie v listopadu 2013 obviněna spolu s dalšími téměř 60 provozovateli prodejen s pěstebními pomůckami, konopnými semeny a literaturou z šíření a propagace toxikomanie.
Odsouzeno bylo zatím 24 lidí
Právě běží odvolací lhůta, pokud ji nikdo nevyužije, půjde o vůbec první pravomocný rozsudek, kdy byl majitel growshopu zproštěn dané obžaloby. Z celkového počtu případů bylo podle Národní protidrogové centrály (NPC) pravomocně ukončeno zatím 24 trestních řízení a ve všech případech byli obvinění uznáni vinnými. Nejčastěji padaly roční podmínky, mezi nejtvrdší tresty pak patří jeden a půl roku za mřížemi.
„Rozsudek obsahoval několik bodů. Zprošťující část se týkala pouze paní Zoubelové, která byla zproštěna obžaloby z šíření toxikomanie v plném rozsahu. Pan Livický byl usvědčen z pěstování marihuany a pravomocně odsouzen k podmíněnému trestu,“ uvedla deníku ECHO24.cz mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci. Livický byl potrestán desetiměsíční podmínkou, kriminalisté u něj doma objevili 59 rostlin konopí a usušenou rostlinu.
Už loni v listopadu Obvodní soud pro Prahu 2 obžalobu ze šíření toxikomanie odmítl, státní zástupce se ale proti osvobozujícímu rozsudku odvolal. Nyní verdikt potvrdil odvolací soud. „Byla (Zoubelová – pozn. red.) dlouho utvrzovaná policií i jinými orgány státní moci v přesvědčení, že její činnost v oblasti prodeje je legální,“ argumentovala soudkyně Hana Chaloupková. Žena své podnikání s policií totiž konzultovala a prodej semen realizovala přes oddělený e-shop, v obchodě s pěstebními potřebami se našla jediná kniha.
Koncem loňského roku soud uznal vinným z šíření toxikomanie i nejvýraznější tvář razie Michala Otipku z největšího growshopu v zemi. Od potrestání ale upustil. Jeho společník Pavel Smolík odešel od soudu s podmínkou, rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 3 ale není pravomocný.
Počet growshopů od zátahu ještě narostl
Kontroly v growshopech proběhly před třemi lety po celém Česku. Vyšetřovatelé z NPC pod vedením ředitele Jakuba Frydrycha ve spolupráci s policisty v jednotlivých krajích podnikli razii ve zhruba šedesátce „konopných obchodech“. Policie tehdy majitele zatkla a obvinila je z šíření a propagace toxikomanie. Trestného činu se měli dopustit tím, že nabízeli a veřejně prezentovali materiály, které propagují pěstování a užívání marihuany.
Policejní razii v obchodech s potřebami pro pěstování konopí předznamenalo usnesení Nejvyššího soudu v tzv. jilemnické kauze v roce 2012. Ten tehdy odmítl dovolání se majitele growshopu a potvrdil tak verdikt okresního soudu, který muže shledal vinným z šíření a propagace toxikomanie kvůli tomu, že nabízel zákazníkům na jednom místě pěstební pomůcky, semena i propagační literaturu a rady, jak pěstovat.
Rozsudek byl posléze interpretován tak, že daného trestného činu se dopustí ten obchodník, který nabízí tento kompletní sortiment (v případě Zoubelové se však tato podmínka nenaplnila). V důsledku zátahu pak podle občanského sdružení Legalizace.cz musela řada majitelů své podnikání ukončit. Počet growshopů však zůstal zhruba zachován.
„Ve snaze vrátit se zpět do legality majitelé growshopů a speciálních zahradnictví, kterým po zátahu v roce 2013 policie nezlikvidovala podnikání, své obchody mnohdy rozdělili na dva subjekty – v jednom nabízí potřeby k pěstování a v druhém pak legální semínka konopí. Před zátahem počet growshopů přesahoval lehce stovku, dnes tak můžeme mluvit o čísle velmi podobném,“ řekl deníku ECHO24.cz předseda Legalizace.cz Robert Veverka.
Veverka se k samotnému policejnímu zásahu proti prodejcům staví kriticky, podle něho byla cílem snaha ekonomicky zlikvidovat jeden segment trhu. „Nemohu se zbavit podezření, že razie souvisely s legalizací léčebného konopí, která probíhala ve stejné době,“ uvedl dále předseda sdružení s tím, že rozsudek pražského soudu v aktuální kauza vnímá pozitivně. „Konečně někdo zapojil zdravý rozum. Pozitivní je to hlavně pro neprávem obviněné, resp. poškozené v této kauze, kteří se k verdiktu soudkyně budou moci odvolávat,“ dodal.
Čtěte také: Majitel growshopu dostal podmínku. Učil, jak pěstovat konopí