Kontrolní hlášení není příliš kvalitní, připustil Babiš. Pokuty zmírní
Sankce se mají zmírnit až od června
Zákon týkající se kontrolního hlášení u DPH není příliš kvalitní, připustil v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi ministr financí Andrej Babiš (ANO). Od 1. června letošního roku tak má podle něho platit novela, v rámci které se některé sankce prominou a jiná opatření se změkčí. S předsedou ODS Petrem Fialou Babiš diskutoval také o elektronické evidenci tržeb nebo změně jednacího řádu Sněmovny.
„Není příliš kvalitní, žádný jsme ale neměli za 25 let,“ uvedl v místy velmi bojovné debatě Babiš. „Co se týká těch sankcí, ano, máte pravdu, že v těch sankcích jsme to přehnali, proto to chceme napravit, a proto navrhneme novelu, která bude platit od 1.6.2016,“ poznamenal také.
Novela má podle něj například odpustit všechny pokuty ve výši 1000 korun za nepodání kontrolního hlášení v příslušném termínu. Změna zákona, který je účinný od začátku letošního ledna, také umožní prominout další pokuty. Finanční správa bude v tomto ohledu podle Babiše flexibilní. Podle Fialy je zákon úplně špatný a navíc na něj vláda nepřipravila podnikatelskou veřejnost. Podle něho je na něj připravena jen necelá pětina podnikatelů.
Oba politici se dnes znovu střetli také kvůli elektronické evidenci tržeb. Kvůli tomu, že dosud návrh zákona ještě ani neprošel Sněmovnou, by mohla evidence začít fungovat až na podzim, možná až 1. listopadu. Výpadek příjmu státního rozpočtu ve výši kolem dvou miliard korun nebude podle Babiše v takovém případě problém nahradit.
Fiala vyjádřil přesvědčení, že by vláda měla daňové úniky řešit zejména u velkých hráčů. Uvedl také, že firma Agrofert, kterou Babiš vlastní, předloni dostala na dotacích o 150 milionů korun více, než zaplatila na dani z příjmů. Babiš to označil za lež. Podle něho naopak firma odvedla do státního rozpočtu za poslední roky miliardy korun.
Dvojice předsedů parlamentních stran se neshodla ani na případné změně jednacího řádu Sněmovny. Babiš by ji rád prosadil už v tomto volebním období, aby mohla dolní komora rychleji a bez obstrukcí schvalovat zákony. Inspiroval by se přitom třeba v Německu. Fiala je ochoten o změně jednacího řádu diskutovat, ale ten nový by podle něj měl platit až po příštích sněmovních volbách.