Albrightová: socha Svobody pláče, jejím poselstvím je vítání příchozích
Kritika imigračního dekretu
Zákaz vstupu obyvatel sedmi muslimských zemí nařízený prezidentem Donaldem Trumpem je zřejmě nejhůře připraveným prezidentským dekretem, který nijak nepřispěje ke zlepšení bezpečnosti Američanů. Prohlásila to dnes bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová v rozhovoru s televizí CNN. Trumpův výnos podle ní popírá americké hodnoty svobody a otevřenosti.
„Poselstvím sochy Svobody je otevřená náruč a vítání příchozích, a já si myslím, že právě teď má ta socha v očích slzy,“ řekla někdejší šéfka americké diplomacie v narážce na symbol svobody stojící na východním pobřeží USA v New Yorku, kudy do země proudí zásadní množství cizinců.
Trumpovo rozhodnutí tři měsíce nevpouštět do USA obyvatele Iráku, Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Súdánu a do odvolání také občany Sýrie vyvolalo rozhořčené reakce řady politiků v USA i zahraničí. Po jeho přijetí nastaly zmatky na amerických letištích.
„Byl to nejnepřipravenější plán, který jsem viděla, pokud jde o nedostatek koordinace (Bílého domu) s ostatními vládními složkami,“ kritizovala krok pražská rodačka, která byla ministryní koncem minulého století za demokratického prezidenta Billa Clintona.
Trump vydání příkazu, který zároveň na čtyři měsíce pozastavuje přijímání uprchlíků, zdůvodnil potřebou zpřísnit prověrky žadatelů o azyl a předejít možnému riziku teroristického útoku.
Albrightová stejně jako někteří další kritici tvrdí, že není jisté, zda zákaz nebude mít zcela opačný efekt a zda tím, že je zjevně namířen proti muslimům, nebude motivací pro teroristy. Kromě toho staví do velmi nejisté pozice americké vojáky v Iráku. „Podle mě je to absolutně antiamerické,“ shrnula svůj názor na výnos Albrightová.