Ebola v sousedním Sasku: pacient v noci zemřel

První úmrtí v Německu

Ebola v sousedním Sasku: pacient v noci zemřelNOVÉ 1
Svět
Sdílet:

Pacient s ebolou, který se od minulého týdne léčil na klinice v saském Lipsku, v noci na úterý zemřel. S odvoláním na mluvčího kliniky to uvedla agentura DPA. Šestapadesátiletého zaměstnance Organizace spojených národů původem ze Súdánu převezli z Libérie do Německa speciálním letounem už ve čtvrtek. Po příletu lékaři označili jeho stav za "velmi kritický, i když stabilní". 

Muž byl již třetím pacientem se zákeřnou krvácivou horečkou, kterého německé úřady nechaly do země převést. První nakažený, senegalský pracovník Světové zdravotnické organizace (WHO), o kterého pečovali v hamburské nemocnici, se po pěti týdnech vyléčil. Ugandský lékař, jenž pracoval pro italskou humanitární organizaci, s nemocí dál bojuje na klinice ve Frankfurtu nad Mohanem. 

Podezření na nákazu ebolou se stále častěji objevují také v Evropě. Kromě španělské zdravotní sestry, která se nakazila od duchovního převezeného do Madridu ze západní Afriky, se však podezření nikdy nepotvrdila.

První test dnes vyloučil ebolu také u polského pacienta z Lodži. Plané byly i dva pondělní poplachy v Itálii. 

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun a americký prezident Barack Obama dnes po telefonickém rozhovoru vyzvali mezinárodní společenství, aby zvýšilo úsilí o zastavení epidemie eboly. Boj s nemocí se prý dostal do rozhodující fáze, a svět by tak prý měl zdvojnásobit svou pomoc. 

Čtěte také: Vtipkoval o ebole. Na palubu si pro něj přišel speciální tým

Jen za jediný den zemřelo na ebolu 121 lidí. V jedné zemi

V Libérii, nejpostiženější zemi západní Afriky, která hlásí více než polovinu z celkových 4000 obětí nemoci, se v důsledku stávky zdravotnického personálu komplikuje péče o nakažené. Podle agentury DPA zůstala v některých částech země v pondělí uzavřena všechna zdravotnická zařízení. Lékaři a ošetřovatelé si chtějí stávkou vymoci zvýšení příplatků za práci v rizikovém prostředí a lepší ochranné pomůcky. 

S epidemií krvácivé horečky se kromě Libérie potýká také Sierra Leone a Guinea. Jeden případ přímé nákazy má kromě Španělska také USA. 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz