Tady nejste v Agrofertu, uklidňoval výbor Babiše. Vznikla EET protiprávně?
Zavádění EET
Ministerstvo financí v čele s Andrejem Babišem při přípravě elektronické evidence tržeb (EET) zřejmě postupovalo v rozporu se zákonem. Upozornil na to ve čtvrtek kontrolní výbor sněmovny. Podle předsedy Vladimíra Koníčka (KSČM) ministerstvo nezískalo souhlas Rady vlády pro informační společnost, bez klíčového stanoviska tak prý finanční prostředky do zprovoznění online pokladen investovalo neoprávněně.
„EET patří do Informačních systémů veřejné správy (spravuje ministerstvo vnitra) a spadá tak pod usnesení vlády o komunikačních technologiích z listopadu 2015. Podle něho je tedy nutné, aby projekt schválila i rada vlády. Hlavní část projektu jí však do dnešního dne ke schválení předložena nebyla. Projekt EET je tak realizován v rozporu s usnesením vlády,“ popsal během jednání výboru předseda Koníček.
Podle dokumentu projekty informačních systémů nad šest milionů korun mohou být realizovány jen se souhlasem odboru hlavního architekta e-governmentu a Rady vlády pro informační společnost.
Dalším problémem je podle poslance Koníčka způsob, jakým vznikla společnost Státní pokladna Centrum sdílených služeb. Ta přitom hraje klíčovou roli v přípravě EET. Podnik provozující Národní datové centrum a systém Státní pokladny vznikl v lednu 2015 odštěpením od Státní tiskárny cenin. Podle tehdejší legislativy však měl současně zaniknout původní podnik, to se však nestalo. Oporu v zákoně našla možnost odštěpení závodu státního podniku a současně zachování existence původní firmy až v září 2015, a to na základě pozměňovacího návrhu poslance Štěpána Stupčuka (ČSSD).
Ministerstvo financí pochybení odmítá, podle šéfa resortu Andreje Babiše by EET vláda neschválila, pokud by vše neproběhlo v souladu se zákonem. Před poslanci kontrolního výboru se Babiš na moment i rozčílil. „Co mě to tady zkoušíte. Jak to mám vědět? Teď nejsem schopen reagovat. Pošlu vám to písemně,“ uvedl Babiš. Někteří poslanci na to konto ministra uklidňovali, ať se chová slušně, že „tady není v Agrofertu“.
Další zástupce ministerstva financí však přiznal, že si je resort toho, že jim chybí usnesení rady vlády, vědom. „Jsme s pracovníky ministerstva vnitra domluveni, že jim dokumentaci k pouzení předložíme do konce roku,“ řekl ředitel sekce IT Finanční správy Jiří Fridrich, kterého si výbor spolu s ředitelem Finanční správy Martinem Janečkem a Andrejem Babišem pozval, aby informovali o stavu projektu.
Pokud by se výtky kontrolního výboru mířené hlavně na odštěpení státního podniku ukázaly jako oprávněné, mohlo by to mít podle Koníčka i dalších poslanců z výboru závažné důsledky. „Znamenalo by to, že platnost všech smluv uzavřených státním podnikem po datu 1.1. 2015 by mohla být zpochybněna,“ pokračoval Koníček.
Že by se však kvůli nedostatkům muselo EET, které v ostrém provozu startuje v prosinci, odložit, se šéf státní kasy neobává. „Pan Koníček mě nemá rád. Už historicky. Stále se mnou něco řeší. Podle mě je to nesmysl. Schválila to vláda. Tady se dělá politika, to není k tomu projektu. EET funguje,“ řekl deníku Echo24.cz Andrej Babiš.
Poslanci projednávání informace ministra financí o aktuálním stavu přípravy projektu EET nakonec přerušili a vyžádali si od něj doplnění požadovaných informací.