Deutsche Bank v problémech. Německo ji zachraňovat nehodlá
Největší německá banka
Německá vláda popřela zprávy tisku, podle nichž chystá finanční záchranu největší německé bankovní instituce Deutsche Bank. Té hrozí ve Spojených státech vysoká pokuta a obavy o její finanční situaci srážely v minulých dvou dnech její akcie na rekordní minima.
Týdeník Die Zeit uvedl, že spolková vláda spolu s regulačními úřady připravují kroky, které by Deutsche Bak umožnily prodávat aktiva jiným bankám za pro ni příznivé ceny, a získat tím dodatečné peníze. Vláda by mohla v případě krize dokonce bance nabídnout, že v ní koupí čtvrtinu akcií, napsal bez uvedení zdrojů Die Zeit.
Spolkové ministerstvo financí označilo zprávu za nepravdivou. „Německá vláda nepřipravuje žádný záchranný plán, ke spekulacím o takových plánech není důvod,“ sdělilo ministerstvo. Dva zdroje agentuře Reuters řekly, že německý úřad pro regulaci finančního sektoru Bafin na žádném krizovém plánu pro Deutsche Bank nepracuje. Zprávu týdeníku popřel i mluvčí Deutsche Bank.
Akcie Deutsche Bank ve čtvrtek po poledni na burze ve Frankfurtu nad Mohanem vykazovaly růst asi o dvě procenta. Letos už banka ztratila zhruba polovinu své tržní hodnoty. Tlak trhu na banku se zmírnil ve čtvrtek také díky zprávě, že Deutsche prodala za 935 milionů liber (29 miliard Kč) svou britskou pojišťovací divizi Abbey Life britské skupině fondů životního pojištění Phoenix Group Holdings.
Deutsche Bank potřebuje dodatečný kapitál, aby byla schopna vypořádat se s požadavkem amerického ministerstva spravedlnosti na zaplacení 14 miliard dolarů (337 miliard Kč) kvůli nekalým praktikám na trhu hypotečních cenných papírů před finanční krizí v minulém desetiletí. Analytici americké investiční banky Goldman Sachs odhadli, že spor o hypotéky v USA přijde Deutsche Bank na 2,8 miliardy až 8,1 miliardy dolarů (67,5 miliardy až 195,1 miliardy Kč). Další analytici se domnívají, že pokud bude muset Deutsche zaplatit více než pět miliard dolarů, bude potřebovat zvýšit kapitál.
Deutsche Bank už tento týden prohlásila, že v jednáních o urovnání sporu s americkými úřady nežádá německou vládu o pomoc. Banka podle svého mluvčího ani neuvažuje o tom, že by musela v dohledné době zvyšovat kapitál.
Rozhovory o urovnání sporu v USA pravděpodobně potrvají několik měsíců. Deutsche Bank je jednou z řady finančních institucí, které americké úřady vyšetřují kvůli praktikám při prodeji hypotečních cenných papírů před vypuknutím světové finanční krize. Americká vláda banky viní z toho, že poskytovaly investorům zavádějící informace o kvalitě těchto cenných papírů.