Krym, Cokeville, ledoborec Jágr
Ruské maskáče na titulních stranách, uvnitř vydání analýzy, prognózy a referáty. V titulcích okupace a možnost války. Nadpis otvíráku Práva („Krym: Bude válka?“) hezky koresponduje s výrazným páskem hned vedle, paní (slečna) Peštová v něm čtenářům sděluje, že nemá ráda focení plavek.
Hospodářské noviny pořídily rozhovor s ukrajinským vojenským analytikem Myhajlem Samusem. Jeho názory jsou v něčem protichůdné převládajícímu mínění, podle nějž Vladimirovi Putinovi vše vychází podle plánu, který – pro něj nejlepším případě – počítal s ovládnutím východní a jižní Ukrajiny. „Ukrajinské vojenské jednotky se (na Krymu – pozn. aut.) většinou nevzdaly, nenechaly se odzbrojit a zůstávají věrné kyjevské centrální vládě. Přitom jim nabízeli ruské občanství, peníze za přechod na stranu Ruska. Důležité je si uvědomit, že ukrajinská armáda je profesionální a ti vojáci jsou místní obyvatelé, kteří tam mají své rodiny. Když Moskva zjistila, že nemůže přesvědčit ani je, tak to vedlo k vystřízlivění a k odložení plánů na vytvoření nějakého proruského pásu od Lugaňsku na východě po Oděsu na jihu. Ale zatím jde opravdu jen o odložení.“
Několik scénářů brzkého vývoje v textu pro Lidové noviny předkládá bývalý velvyslanec v Kyjevě a komentátor Pavel Máša. V duchu celkově pondělní chmury vybírám ten nejpesimističtější. „S jídlem roste chuť a Putinova armáda se nezastaví na Krymu a na východě Ukrajiny, ale potáhne dál. Bylo by to kataklyzma, k němuž by NATO nemohla mlčet. Doufejme, že ruský prezident není šílenec a toto riziko si uvědomuje. I když s výjimkou prvního scénáře riskuje téměř vše, co mu v jeho kapse zbylo – peníze, jichž mu zoufale ubývá (50 miliard dolarů na olympiádu). Podporu veřejnosti (na rozdíl od invaze do ČSSR v roce 1968 nyní protestují proti intervenci ne jedinci, leč stovky ba tisíce Rusů), možnosti, jak modernizovat ekonomiku (bez spolupráce se Západem to je nereálné). Jedinou výhrou, kterou zatím inkasoval, je růst nacionalistického étosu ruských mas.“
MF Dnes referuje o zrodu dalšího krásného přátelství – mezi lidoveckým senátorem a někdejším stranickým předsedou Jiřím Čunkem a odsouzeným zakladatelem H-Systemu Petrem Smetkou. „Za Smetkou, jak zjistila MFD, se byl radit i ve vězení, kde si odpykává 12 let. Právě s touto návštěvou souvisí trestní oznámení, které Čunek pod záminkou, že pomáhá okradeným klientům H-Systemu před časem podal na lidi kolem konkurzu na tuto společnost a advokátku části postižených Hanu Marvanovou. Tvrdí v něm, že ve zkrachovalé firmě bylo majetku za 3 miliardy korun a oni ho špatně zpeněžili. (…) Na otázku, proč spolupracuje se zločincem, Čunek neodpověděl. 'Vše na tiskové konferenci,' uvedl. Tu prý svolá 'brzy'.“
Lidové noviny zas mají novinku v případě Iva Rittiga. Podobně jako s jízdenkami pro pražský dopravní podnik to mělo být i s bionaftou pro stejnou firmu. „V palivové zakázce je ještě o mnohem více peněz. Mezi jeho dodavatelem a dopravním podnikem – podobně jako u jízdenek – figurovala karibská firma Cokeville Assets, s níž Rittig v roce 2006 uzavřel poradenskou smlouvu. Policie má podezření, že díky této vazbě profitoval ze zakázek s největší českou městskou firmou.“ Nechci remcat policii do jejích podezření. Dovolil bych si jen upozornit na, ehm, kreativitu českých osobností při vymýšlení názvů těch krycích firem. Cokeville? To jako fakt? Skvělý způsob jak vyvolat dojem solidnosti a poctivosti.
Idylický ostrůvek v tom při pondělku dost rozbouřeném světě představuje jako vždy příloha Ona Dnes. Obsahuje mimo jiné dlouhý text o tom, jak si lépe plánovat dny, abychom vše lépe stihli. Dojde i na hrozivou statistiku: „Podle odborníka na time management Lothara Seiwerta dokáže člověk rozvíjet jen asi čtyřicet procent vlastního potenciálu, pokud mu chybí jasné cíle a plánování.“ Přiznávám, že mě to tak hrozně nezní. Dokonce se domnívám, že v mnoha, možná dokonce ve většině případů (asi včetně mého), je těch čtyřicet procent zbytečně, možná dokonce až nebezpečně, mnoho. Sorry, Lothare.
Jaromír Jágr v NHL nastřílel už 700 gólů, Právo to slaví titulkem „Ledoborec Jágr se proboural na kótu 700“. Vida ho, Jágra. Nejenom že je to ledoborec, ale navíc ledoborec schopný plavby do kopce. Gratulujeme. A ať se bourá dál.