Rakousko se bojí islámu. Sjednotí korán a zkontroluje imámy

Zákon proti islámu

Rakousko se bojí islámu. Sjednotí korán a zkontroluje imámy
Islámské centrum ve Vídni Foto: Foto: wien.at
2
Svět
Echo24
Sdílet:

Rakousko jde do boje proti islámským extremistům. Chce na svém území sjednotit všechny překlady koránu do němčiny a zakázat muslimské organizace, které jsou financovány ze zahraničí. Ve čtvrtek to během Valného shromáždění OSN oznámil rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz, informovala agentura Reuters.

„Pokud nemáte řádný právní předpis, může to vždy přinést nebezpečí extremismu. Berte to, pokud chcete, jako součást určité prevence,“ řekl Sebastian Kurz, člen Rakouské lidové strany (ÖVP) s tím, že pro islámské právo šaría není v jeho zemi místo. „Jasným poselstvím by mělo být, že mezi věrným muslimem a hrdým Rakušanem není žádný rozpor,“ dodal Kurz. Návrh zákona upraví více než sto let starý zákon o postavení muslimů v Rakousku.

Podle Kurze je jednotný překlad koránu v zájmu tamních muslimů. Domnívá se totiž, že odstraní „případná nedorozumění“, které se v četných překladech mohou objevovat.

„Kodifikace a unifikace koránu je v rozporu s vlastním pojetím islámu. Arabská verze svaté knihy je obecně považovaná za slovo boží, které nelze jednotně interpretovat,“ tvrdí podle Reuters Carla Amina Baghajati, mluvčí rakouské Islámské komunity (IGGIO).

Čtěte také: Islámský stát sťal britského rukojmího Henninga

Úprava zákona se dále týká zákazu výuky imámů, které zaměstnává cizí stát. To by mimo zákon postavilo podle ruské televize RT zhruba pětinu všech imámů v zemi. „Zákon odráží současné paušální podezřívání muslimů a nedůvěru vůči nim,“ řekla dále agentuře Reuters Baghajati. V Rakousku existují v současnosti pouze dvě oficiálně uznané islámské organizace.

Muslimové budou uzákoněni jako potencionální hrozba

Odborníci zákon kritizují za vytvoření nerovných podmínek v zemi pro různá náboženství „Zákon bude vytvářet dojem, že muslimové jsou potenciální problémovou skupinou,“ řekl RT expert na islám Thomas Schmid Inger. „Měli bychom zachovat jeden zákon pro všechny náboženské komunity a zajistit jim tak rovné zacházení,“ dodal. 

V Rakousku žije přibližně půl milionu muslimů, což představuje 6 % populace země. Se zbytkem obyvatel, kteří jsou v drtivé většině římští katolíci, na rozdíl od jiných evropských zemí mají vcelku bezproblémové vztahy. Zákon přichází v době, kdy v Rakousku posiluje krajní pravice. Svobodnou stranu Rakouska (FPÖ), která kritizuje imigraci i islám, podle průzkumů veřejného mínění podporuje již čtvrtina Rakušanů.

Čtěte také: Západ se probouzí z arabského jara. Konečně

Nejedná se o první legislativní úpravu Rakouska, která reaguje na vzestup militantního extremismu na Blízkém východě. Tamní úřady v polovině září avizovaly zákaz všech symbolů souvisejících s terorismem, včetně vlajky IS. Rakouská vláda také v srpnu informovala, že k bojovníkům Islámského státu v Iráku a Sýrii se přidalo okolo 140 rakouských občanů.

Čtěte také: Muslimům vstup na střelnici zakázán, rozhodla majitelka

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz