Konzervativci v Británii ztratili většinu, Mayová čelí výzvám k demisi
Britské parlamentní volby
Konzervativci premiérky Theresy Mayové sice zvítězili v parlamentních volbách, ale nezískali většinu v nové sněmovně. Novou vládu však přesto sestaví, dopomůžou jim k tomu hlasy severoirské Demokratické unionistické unie (DUP). Mayová však i tak čelí kritice a výzvám k rezignaci.
V konečném sčítání zbývá rozdělit poslední mandát, ani ten by ovšem konzervativcům by k zisku většiny nepomohl. Prozatím totiž získali 318 křesel, k většině by jich ale potřebovali 326. Premiérka Theresa Mayová tak definitivně přišla o možnost sestavit jednobarevnou vládu.
Po schůzce s královnou Alžbětou II. je však jasné, že novou vládu přesto sestaví stávající premiérka. Mayová k tomu chce využít podporu DUP. Cílem nového kabinetu bude zejména vyvést zemi z Evropské unie.
Theresa Mayová dostala od královny pověření k sestavení nové vlády a zdá se, že dosavadní nejistota kolem výsledků voleb je tak alespoň na čas zažehnána. Stávající premiérka si jako cíl vytkla zejména vyvést svou zemi z Evropské unie. Více podrobností o plánech Mayové i dalším vývoji kolem sestavení nové vlády se můžete dočíst v našem článku ZDE.
Premiérka Theresa Mayová dorazila do Buckinghamského paláce, kde hodlá královnu Alžbětu II. požádat o pověření k sestavení nové vlády. Podle informací britských médií by konzervativci mohli vytvořit menšinovou vládu, kterou by podporovala severoirská Demokratická unionistická strana (DUP).
Šéf britské nacionalistické Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Paul Nuttall rezignoval. Odchod z čela strany oznámil po zveřejnění výsledků čtvrtečních parlamentních voleb, v nichž jeho strana nezískala žádný mandát. Nuttall podle agentury Reuters prohlásil, že po volebním „kolapsu“ musí strana vstoupit do nové éry.
Podle televizní stanice Sky News kabinet sestavený Konzervativní stranou podpoří severoirská Demokratická unionistická strana (DUP), která získala v Dolní sněmovně deset křesel. Konzervativci mají podle dosavadních výsledků 318 mandátů. K získání potřebné většiny 326 křesel by tak konzervativcům stačilo deset mandátů, které získala DUP. Severoirská strana nechce s konzervativci vytvořit formální koalici. Bude tak s největší pravděpodobností chtít podporovat menšinový konzervativní kabinet.
Britská premiérka Theresa Mayová se chystá dnes ve 13:30 navštívit v Buckinghamském paláci královnu Alžbětu II., od které chce získat pověření k sestavení nové vlády.
Britské akcie navzdory patovému výsledku předčasných parlamentních voleb rostou. Jejich index FTSE 100 si krátce po zahájení obchodování připisuje zhruba 0,6 procenta, k růstu mu pomáhá slabší kurz libry. Vzhůru zamířily také další přední evropské burzy.
Možnost uspořádání druhého referenda o skotské nezávislosti výsledek britských parlamentních voleb oslabil, když Skotská národní strana (SNP) přišla o zhruba dvacítku poslanců. Řada čelných politiků SNP podle agentury Reuters přišla o poslanecký mandát. Hlasy na úkor nacionalistů přitom získaly strany, které chtějí zachovat jednotu Spojeného království.
Server Independent přinesl informaci o tom, že Theresa Mayová demisi nepodá. Odvolává se při tom na své zdroje v konzervativní straně.
Britská premiérka Theresa Mayová hodlá v 11:00 hodin SELČ pronést projev k výsledkům parlamentních voleb.
8:10 Libra se propadá
Britská libra se v reakci na překvapivě slabý výsledek konzervativců v předčasných parlamentních volbách propadla vůči dolaru až o dvě procenta na nejnižší úroveň od dubna. Investoři se obávají, že nerozhodný výsledek voleb v Británii vyvolá politický chaos.
7:15 Konzervativci nebudou mít většinu
Konzervativci premiérky Theresy Mayové sice vítězí v parlamentních volbách, ale podle propočtu agentury Reuters už nemohou získat většinu v nové sněmovně.
Průběžné výsledky voleb jsou pro konzervativce šokující a politický osud Mayové visí na vlásku, napsala agentura Reuters. K jejímu odchodu vyzývají opoziční labouristé, zvážit svou pozici by premiérka měla i podle mnohých konzervativců.
Průběžné výsledky voleb jsou pro konzervativce šokující a politický osud Mayové visí na vlásku, napsala agentura Reuters. K jejímu odchodu vyzývají opoziční labouristé, zvážit svou pozici by premiérka měla i podle mnohých konzervativců.
Pokud by Mayová post ministerské předsedkyně skutečně opustila, byl by po 11 měsících ve funkci její mandát ve Spojeném království nejkratší za posledních sto let. V Londýně se už podle britských médií hovoří o ministryni vnitra Amber Ruddové jako o budoucí vůdkyni konzervativců. Ruddová svůj poslanecký mandát obhájila, i když jen těsně.
Ze 650 poslaneckých míst je zatím nově obsazeno 633. Konzervativní strana má na svém kontě zatím 308 mandátů, labouristé 258. Podle agentury AP už poslanecké křeslo ztratilo několik ministrů nynější vlády.
Dear UK Cousins, as you vote in the #BritishElection please remember that fear, division and #Brexit are NOT your future #VoteLabour! pic.twitter.com/f6WqtXayEj
— Miss Myrtle (@MissMyrtle2) 8. června 2017
Vůdce opozičních labouristů Jeremy Corbyn už vyzval premiérku Theresu Mayovou, aby podala demisi. Sama Mayová nicméně prohlásila, že se konzervativci pokusí zajistit Británii potřebnou stabilitu.
Vůdkyně skotských nacionalistů Nicola Sturgeonová připustila nespokojenost s výsledky vlastní strany, která zřejmě přišla o několik křesel, nicméně volby se podle ní staly pohromu pro Mayovou.
Volby podle odhadů vyhráli konzervativci, ale zřejmě v Dolní sněmovně ztratí většinu. Podle průzkumu agentur GFK a Ipsos MORI budou mít konzervativci 314 křesel z celkového počtu 650, namísto dosavadních 330. Opoziční labouristé podle stejného odhadu získali 266 mandátů.
Mayová se rozhodla předčasné volby vyhlásit ve snaze posílit svou pozici před jednáním o odchodu země z Evropské unie. Na počátku dubna měla její strana v průzkumech ještě náskok dvaceti procentních bodů, v posledních dnech se ale rozdíl v anketách mezi konzervativci a labouristy snížil na jeden procentní bod.
#GE2017 – This British Election may yet be about Policy not Personality | #Corbyn #May | https://t.co/R1es6mZcN4
— Rita Gayle (@rita_gayle) 26. května 2017
Po oznámení odhadů výsledků čtvrtečních předčasných parlamentních voleb v Británii se na sociální síti twitter začal šířit nedávný příspěvek Theresy Mayové, ve kterém premiérka uvedla, že pokud ztratí jen šest křesel, prohraje celé volby. K jednacímu stolu s Evropskou unií podle premiérčina květnového tweetu v takovém případě usedne Jeremy Corbyn. Podle dosavadních odhadů premiérčina strana přišla o 16 mandátů.
„Pokud ztratím jen šest křesel, prohraju tyto volby a Jeremy Corbyn usedne k jednacímu stolu s Evropou,“ napsala Mayová na twitteru 20. května. Podobné prohlášení během kampaně zopakovala několikrát.
„Je to pokračování neklidu a nepředvídatelnosti,“ prohlásil bývalý stínový ministr financí za labouristy Ed Balls.
Někdejší šéf Liberálních demokratů Menzies Campbell řekl, že bude těžké, aby jeho strana vstoupila do nějaké koalice poté, co pro ni znamenala koaliční vláda s konzervativci v letech 2010 až 2015. Předseda Liberálních demokratů Tim Farron to podle Campbella prohlásil jasně: „Řekl žádný pakt, žádná dohoda, žádná koalice.“
The Economist’s support for #LibDems is a reminder of how far #UK politics moved away from support for free markets https://t.co/SdvY3iBDKk
— Oussama Himani (@ohimani) 2. června 2017