Amortizace Kalouska, šunkovost salámu
Deníky zaznamenávají probíhající povolební drama - tamten volal onomu, ale ve skutečnosti se chce dohodnout s jiným, který ovšem čeká na nabídku onoho. Naše fotbalisty nezdolala ani v této rubrice včera probíraná absence gumogranulátu v umělém trávníku astanském a přivezla odtud vítězství.
Lidové noviny a Právo na otvíráku píší o předpokládaných důsledcích voleb uvnitř TOP 09. Právo pod titulkem "V Praze TOP 09 zůstává na ocet" rekapituluje povolební vyjednávání. Lidové noviny tvrdí: "Kalousek hraje o přežití". "Těžko mohou chtít být Kalouskovi lidé hlavní hybnou silou na pravici, když nedokážou vyhrát ve hlavním městě. Oslabily je především vnitřní spory. (...) Straníci se ale hádali i v dalších městech. A třeba v Ostravě se proto TOP 09 do zastupitelstva nedostala vůbec. TOP 09 bude muset zkonsolidovat regiony, najít v nich věrohodné oponenty nejen Babišově jednoduché rétorice, ale především vládní politice. 'Bez toho, aby měla pravice věrohodného lídra, který bude spíš stmelovat než rozdělovat, to ale nepůjde,' soudí Petr Gazdík z partnerského hnutí Starostové a nezávislí. Zatím je to Kalousek, jenže ten je pro řadu voličů pravice nepřijatelný. TOP 09 by se proto mohla začít poohlížet i po jiném biči současné vládní politiky." Je fakt, že pro Andreje Babiše představuje Miroslav Kalousek protivníka svým způsobem ideálního. Hnutí, jež fetišizuje - omlouvám se, ale jinak nemohu - nas.anost na "minulý režim", se velice hodí opoziční lídr, kterého je možné prezentovat právě jako tvář toho "ancient régime". Fakt taky je, že "veřejná persona" zdatného a a třeba taky cynického a místy vtipného praktika Kalouskovi seděla líp než role vlajkonoše boje za svobodu a demokracie, patetické řeči mu přes pysky moc nejdou. A taky - podobně jako předseda TOP 09 je za roky v politice poněkud, ehm, amortizovaný.
Deníky také zaznamenávají rozepři mezi premiérem Sobotkou a předsedou ANO kvůli sestavení koalice v Olomouci - vítězné ANO se do rady města nedostalo. V Hospodářských novinách to komentuje Jindřich Šídlo. Nápad obejít ANO podle něj "vypadá na první pohled lákavě, dokonce na tom není nic nedemokratického, jen to Andreji Babišovi nese další body. Babiš už také zareagoval, jak si učebnice politického marketingu žádá: ČSSD se v Olomouci proti nám spojila s kmotry! (Tohle příšerné, úplně prázdně slovo by už měl někdo konečně zakázat. Nejlépe Babiš.) (...) Babiš zatím nedělá v politice velké chyby, fascinace jeho osobou (negativní nebo pozitivní) jen zabraňuje vidět věci reálně. (...) Nemusíme do toho hned tahat nějakou fair play, ale jen ať ANO a jeho lidé, které si voliči svobodně vybrali, ukážou, co umějí. Nebude na to samo - samo zůstane jen v případě, kdy se ho ostatní rozhodnou zahnat do rohu. Možná se u toho historicky znemožní. Anebo, což se nedá vyloučit, znemožní ostatní. Rozhodovat ale po čtyřech letech budou reálné výsledky, a ne póza utlačovaných hrdinů. "V tom zásadním docela souhlasím. Slepovat nesourodá spojenectví jen, aby se "tam" nedostali babišovci má význam jenom jako zdržovací taktika, "ústup do předem připravených pozic", oddalování neodvratného. Jenomže právě oddalování může to oddalované učinit skutečně neodvratným. Ehm, srozumitelněji to jistě vyjádřit nešlo.
Cosi ne zas až tak překvapivého se prý děje i uvnitř vítězného hnutí. Podle Lidových novin není Adriana Krnáčová, volební lídr ANO, "člověkem, který drží v novém zastupitelském klubu opratě. Novým šéfem klubu se totiž stal zastupitel hnutí z Prahy 7 Michal Hašek, který má blíže k táboru šéfky pražské organizace Radmily Kleslové. Hašek s Kleslovou jsou i členy tříčlenného vyjednávacího týmu. Podle několika zdrojů nepanuje mezi Kleslovou a Krnáčovou zrovna nejvřelejší vztah. A z informací LN také plyne, že idylická není ani spolupráce pražské lídryně s šéfem hnutí Andrejem Babišem. Krnáčová tyto informace označuje za 'toxické a holý nesmysl." Pokud by to tak skutečně bylo, byli bychom jistě všichni nesmírně překvapeni, že?
Jan Macháček v HN věnuje poznámku slovům prezidenta Zemana, který přirovnal konflikt na Ukrajině ke španělské občanské válce ve třicátých letech. Macháčkova interpretace: "Měl patrně na mysli to, že válka je podle něj válkou občanskou, do které zvnějšku nikdo (rozuměj Rusko) nezasahuje a které my, stojíce vně, nerozumíme. Příměr se španělskou válkou sice sedí, ale úplně jinak než Zeman zamýšlel. Možná spíše přesně obráceně. V rámci španělské občanské války se Němci vůbec poprvé angažovali ve vojenské agresi proti cizímu teritoriu. Prošlo jim to, otrkali se, osvědčilo se jim to také proto, že se angažovali na podporu toho, kdo nakonec vyhrál. Takže tady si to Němci vyzkoušeli nanečisto, nabrali sebevědomí a za několik let do toho mohli jít v plné síle." Samozřejmě nevidím prezidentovi do hlavy (Jan Macháček taky ne), stejně si ale troufnu přijít s vlastním výkladem toho Zemanova přirovnání. Občanská válka ve Španělsku nebyla přeci vnímaná jako nesrozumitelný konflikt, v němž bůhví oč jde. Byla to válka proti fašismu. Úplně stejně popisuje ruská propaganda i konflikt na Ukrajině. Náhodička.
Událostí mediálního světa je nový layout Mladé fronty Dnes. K odbornějšímu hodnocení se necítím být povolán, moje oči se jen při prvním kontaktu zcela laicky protočily (což v reálu může znamenat, že se nová podoba deníku chytne, moje výsledky na odhadování co se bude líbit jsou dost žalostné). Nicméně. Ty různobarevné "praporky" v podvalu... To jako fakt? Taky nevím, jestli bylo skutečně záměrem, aby to, co na titulu nelvíc praští do očí, byl pouták na "Test šunkových salámů". Ale je pravda, že ten test v nové příloze je skutečně důkladný. Kdoví, jestli jsem kdy přečetl obsáhlejší materiál o šunkovém salámu. Ve věci složení, konsistence a chuti šunkových salámů jsem nyní přehledně a do hloubky informován, o tom žádná. "Konzistence pevná, na skus blátivější." Za salámy šunkovější a noviny barevnější!