Amnesty International: Nigerijští vojáci zabili nejméně 150 demonstrantů

BOJ ZA NOVÝ STÁT

Amnesty International: Nigerijští vojáci zabili nejméně 150 demonstrantůNOVÉ
Lagos, Nigérie. Ilustrační. Foto: FOTO: Shutterstock.
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Nigerijští vojáci a policisté od loňského srpna zabili nejméně 150 účastníků pokojných demonstrací za vytvoření nezávislého státu Biafra na jihovýchodě země. Uvedla to mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI).

Nigerijská armáda obvinění ze „zabíjení bezbranných agitátorů“ popřela jako snahu očernit pověst pořádkových sil. Bezpečnostní síly si počínají „maximálně zdrženlivě“ vůči násilnickým a provokujícím demonstrantům, kteří v květnu zabili pět policistů a zranili několik vojáků, prohlásil armádní mluvčí, plukovník Sani Usman. Policejní mluvčí Don Awunah ujistil, že policisté vždy dodržují zákon a drží se osvědčené praxe. „Nenapadáme demonstranty, každý Nigerijec má právo demonstrovat,“ řekl.

Podle Amnesty International 87 videí, 122 fotografií a výpovědi 146 svědků svědčí o tom, že vojáci stříleli do davu ostrou municí s minimálním či vůbec žádným varováním v několika městech mezi loňským a letošním srpnem. Stovky lidí byly bez soudu uvězněny, někteří zatčení byli mučeni.

Zpráva například zachycuje svědectví jedné ženy z města Onitsha, které manžel 30. května zatelefonoval, aby ji řekl, že jej vojáci střelili do břicha, pak jej naložili na nákladní vůz a vezou ho spolu s dalšími šesti postřelenými, z nichž čtyři už jsou po smrti. Pak zašeptal, že vůz zastavil, a zakrátko žena uslyšela výstřely. Později našla tělo svého muže v márnici, s jednou ranou v břichu a dvěma dalšími v hrudi.

AI tvrdí, že má důkazy o „masových popravách“, prováděných bezpečnostními silami bez soudu, a to včetně 60 zabitých při shromáždění uspořádaném 30. května v Onitshe k uctění obětí občanské války z let 1967 až 1970, která se vedla za odtržení Biafry a která si vyžádala na milion životů, a to hlavně vinou hladomoru.

AI připustila, že podle svědků někteří demonstranti házeli kameny, pálily pneumatiky a v jednom případě vystřelili po policii, ale to ji neopravňuje vůči příliš brutálnímu a přehnanému zásahu vůči celému shromáždění. Nasazení vojáků přispělo k ještě většímu krveprolití.

Plukovník Usman naopak obvinil separatisty z napadání dalších kmenů a nastolování nenávisti, teroru a etnické a náboženské záště, což ohrožuje národní bezpečnost země.

Protesty a násilí v regionu bohatém na ropu sílí od loňského října, kdy byl uvězněn vůdce hnutí za nezávislou Biafru Nnamdi Kanu.

Policejní zprávy o květnových manifestacích stoupenců ustavení nezávislého státu Biafra v jihovýchodní Nigérii připouštěly jen deset mrtvých. Policie prý použila zbraně, protože účastníci akce začali střílet jako první. To představitelé hnutí odmítli a připsali policejní střelbě 35 mrtvých.

Nigerijský prezident Muhammadu Buhari slíbil tyto případy prošetřit, ale nic nepodnikl ohledně předchozích zpráv, že vojáci loni v prosinci zabili více než 300 šíitů na severu země a že v armádních věznicích, zřízených v snaze potlačit islamistické hnutí Boko Haram, zahynulo na 8000 lidí.

Čtěte také: Choť patří do kuchyně, řekl prezident Nigérie. Za smíchu Merkelové

Při nehodě v Česku zemřel šéf německé divize firmy Altran

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články