Tramvajová konspirace, s Putinem v posteli
Středa!! Včerejší kvapný závěr korigován: Slovo protokol bude nadále znít úplně stejně jako dřív. Nepotřebujete někdo tramvaj?
Včera jsem se na tomto místě loučil s, řekněme, kultovní hradním protokolářem Jindřichem Forejtem, Lidové noviny otevíraly zprávou o jeho rezignaci. Jenomže – věc se vyvíjí. Pan Forejt ohlášenou rezignaci vzal zpátky, navíc se dozvídám, že podávání rezignace patří k jeho rutinním úkonům – asi jako pro někoho ranní rozcvička. Mladá fronta Dnes: „Jeho kolegové takové emotivní ‚estrády‘ již důvěrně znají, a i když by většina z nich byla ráda, kdyby odešel, ani tentokrát se z jeho slov raději neradovali. Hradní protokolář si totiž tímto způsobem podle hradních zdrojů spíše vynucoval podporu prezidenta Miloše Zemana, než aby svá slova myslel vážně. ‚Za Klause dal výpověď několikrát, upevňoval si svou pozici, vyhrožoval, že připravené akce už nedokončí, a prezident ho vždycky přemluvil, ať zůstane,‘ uvedl pod příslibem anonymity Forejtův letitý spolupracovník. Svou taktiku koncem minulého týdne vyzkoušel Forejt i na Miloše Zemana. Jak upozornily Lidové noviny, Forejt po další z mnoha hádek s kancléřem Vratislavem Mynářem oznámil, že končí. Prezident se ho však podle ‚připraveného scénáře‘ zastal a načas tak válku mezi oběma svými muži pozastavil.“ Podle MfD je ale Forejtovým záměrem dostat se jako velvyslanec do Vatikánu. Asi rozumná alternativa, Vatikán toho zažil už hodně, ambiciózního českého úředníka jistě zvládne taky.
Hospodářské noviny popisují pozoruhodnou pražskou kauzu. Město nakoupilo značné množství tramvají, z nichž část teď prý chce prodat. „V tom, kolik tramvají Praha využije, a kolika by se tedy mohla zbavit, by mělo být jasněji v září. (...) Praha podle něj (radního Jiřího Pařízka – pozn. aut.) nepotřebuje nasmlouvaných 250 kusů těchto dlouhých tramvají. ‚Spíš by potřebovala určitý počet dlouhých a určitý počet krátkých nízkopodlažních souprav,‘ vysvětluje radní. V roce 2008, tedy několik let předtím, než Škoda Transportation Praze dodala první tramvaje ForCity, vedení hlavního města plánovalo postavit 33 kilometrů tramvajových tratí. Podle Petra Vychodila z představenstva dopravního podniku se však kolejová síť rozšířila jen o zlomek této délky. ‚Máme mnoho tramvají, které nepotřebujeme,‘ konstatoval Vychodil.“ Já tramvaj nemám ani jednu, ale vlastně ani žádnou nepotřebuju, takže asi matičce v tomhle ohledu nápomocný nebudu. Navíc mám s těmi novými mašinami problém. Moc se mi nelíbí a – což je možná důležitější – chtějí mě zabít. Při přecházení komunikací občas vykazuju kombinaci zamyšlenosti a nekázně. A ty krásné nové stroje jezdí tak potichu, že mě zvuk přijíždějící soupravy z té zamyšlenosti nevytrhne, což občas vede k menším dramatům. Možná je to celé nějaká ďábelská konspirace zaměřená na snížení počtu zamyšlených lidí v ulicích.
Lidové noviny otevírají zprávou o utajovaném setkání emisarů ruského prezidenta Putina a zástupců západní krajní pravice, například francouzské Národní fronty. Schůzka proběhla koncem května ve Vídni, informace o ní s v médiích objevily už dřív, Putin teď je v rakouském hlavním městě na oficiální návštěvě. „Oficiálně šlo o setkání zasvěcené Vídeňskému kongresu, který před 200 lety účtoval s napoleonskou Evropou. Vyústil mimo jiné ve vznik Svaté aliance, což byl reakční spolek uzavřený nejprve mezi ruským, rakouským a pruským panovníkem. Ruský car Alexandr I. si od něj sliboval náboženskou obrodu, ve výsledku šlo také o pakt proti liberalismu. (...) Pořadatelem byl oligarcha Konstantin Malofejev a prominentním hostem byl také vlivný ideolog Alexandr Dugin – letitý propagátor myšlenky, že Rusko má stát v čele euroasijského svazu. Kromě Chaupradea (z Národní fronty – pozn. aut.) byli přítomní i krajně pravicoví politici z dalších zemí – mimo jiné šéf rakouské FPÖ Heinz-Christian Strache či Bulhar Volen Siderov. Utajení bylo tak velké, že když si Strache pořídil fotografii, byl okamžitě napomenut.“ K tomu jenom krátce. člověk často čte o tom, jak si jsou krajní pravice a levice blízké. Nicméně vidět, jak se Moskva stává, pozor, tohle bude znít chytře, gravitačním centrem toho sbližování a s mírným napětím čekat, co z toho vzejde, je docela zážitek. Padává v té souvislosti Leninův termín „užiteční idioti“ – logicky. Vzpomněl jsem si taky na Churchillovo konstatování, že politika dělá „strange bedfellows“, i když vlastně nevím, jak moc „strange“ tenhle „bedfellowship“ fakticky je. Asi stačí vědět, že existuje, detaily toho, co se na tom loži odehrává, raději vědět nechci.
Jinak. Všechny deníku zpravují o tom, že na karlovarský festival letos mimo jiných přijede taky Mel Gibson. Na sociálních sítích začíná živá diskuse o tom, jestli pozvání pro člověka, jehož názory na některé věci jsou dost děsivé, bylo od festivalu prozíravé. Snad přijde den, kdy na to taky budu mít nějaký názor. Hlavně neztrácet naději.